Бијонсе со прва номинација за Оскар

од Vladimir Zorba

Пејачката Бијонсе доби нова титула на нејзината долга листа на достигнувања, поточно номинација за Оскар.

Иако не е без почести, бидејќи минатата година го собори рекордот за најмногу победи на пејачка во историјата на „Греми“, во вторник наутро за прв пат беше номинирана за престижната филмска награда.

Суперѕвездата е номинирана за најпрестижната филмска награда за нејзината песна „Be Alive“, која е дел од саундтракот на филмот, кој раскажува за детството на тениските сестри Серена и Венус Вилијамс.

Извршниот продуцент и ѕвезда на филмот Вил Смит, кој исто така беше номиниран за најдобар актер оваа година, претходно изјави за песната, инспирирана од приказната за Ричард Вилијамс, кој сака да ги претвори своите ќерки Венера и Серена во шампиони по тенис: „Комбинацијата на филмот и песната е еден вид магија што е неспоредлива во забавната индустрија. Бев толку среќен кога се јави Бијонсе“.

Иако ова е нејзина прва номинација за Оскар, Бијонсе многупати учествувала на доделувањето на наградите, вклучително и во 2007 година кога ја изведе „Listen“.

Таа сега е номинирана за Оскар за најдобра оригинална песна, заедно со Ван Морисон, Лин-Мануел Миранда, Дајан Ворен и Били Ајлиш и Финес.

94. доделување на Оскарите ќе се емитува на ABC во недела, 27 март.

Слични содржини