Биткоин проби 50.000 долари – 100 милијарди влегуваат на пазарот

од Vladimir Zorba

Биткоинот додаде повеќе од 3.000 долари од вчерашниот минимум и надмина 50.000 долари. Зголемувањето од 6% на Етереум ја доближи цената на средството до 1.700 американски долари.

Откако флертуваше со нивото од 50.000 американски долари, БТК иницираше нагорен интензитет што ја крена цената над него.

Дали сепак ова покачување над клучното ниво ќе биде подолго од последното, останува да видиме.

Во меѓувреме, повеќето алткоини, исто така, го следеа нивниот водач по патот. Етереум, втората по големина криптовалута, се приближи до 1.700 долари само два дена откако достигна 1.440 долари. Вкупната пазарна капитализација додаде 100 милијарди долари за само еден ден.

Бидејќи БТК прилагоди 7.000 долаи од 52.500 во средата, криптовалутата не успеа да надмине над 50 000 УСД.

Биткоинот беше најблизу до нивото за време на вчерашната трговска сесија, со тргување со средства близу до тоа ниво, но следуваше отфрлање, враќајќи го на 47.000 американски долари.

Сепак, ситуацијата се промени од тогаш. Примарната криптовалута забележа бавен, но стабилен раст во последните неколку часа и во моментов се тргуваше безбедно над 50.000 УСД, со моментално ниво од 50.685 УСД, според Bitstamp.

Од техничка гледна точка, ова ниво е првиот голем отпор на патот нагоре на БТК. Ако се победи решително, следните пречки се 52 000 и 52 500 УСД (седмичниот врв, достигнат во средата).

Алтернативно, линиите за поддршка се 50K, 48,000, 47,200 $ и 46,000 $ и можат да помогнат ако цената повторно се прилагоди.

Со оглед на високата корелација на криптовалутата со американските берзи во последно време, мора да имаме предвид дека овој скок на цените на БТК доаѓа за време на викендот – кога глобалните пазари се затворени за тргување. Ќе биде интересно да се види како се отвораат фјучерсите на Волстрит (недела попладне во временската зона на САД).

Пазарите на Алткоин паднаа со Биткоин во последните работни денови, но како и неговиот лидер, и алтткоинот се зголеми за време на викендот. Вкупната пазарна капитализација се зголеми за повеќе од 100 милијарди долари на ден на околу 1,6 трилиони долари.

loading...

Слични содржини