Биткоинот сега вреди 48.000 долари: Дали е Маск е виновен за тоа?

од Stefanija Kuzmanovska

Аналитичари предупредуваа дека влијанието на некои луѓе од деловниот свет, како што е Елон Маск, може да биде „меч со две острици“, бидејќи нивните постапки и зборови имаат премногу моќ, односно, да го разнишаат пазарот за момент.

Ова е токму она што се случи со основачот на Тесла и биткоин: откако Маск напиша # биткоин во својот Твитер простор, за да ја опише својата биографија, дигиталната монета доби поголема вредност и надмина 58.000 долари во изминативе денови.

Во моментот на пишувањето на материјалот, сепак, вреди „само“ 48.314 долари, а се верува дека Маск е „виновен“ за тоа. Значи, наместо да го продолжи патувањето кон рекордни 60 000, биткоинот падна под вредноста од 50 000 американски долари, или 14 проценти во изминативе 24 часа само.

Зошто се случи ова? Бидејќи Маск објави на Твитер дека се плаши дека „цената на биткоинот расте бргу“. Ед Моја, аналитичар во компанијата Оанда, вели дека „што и да пишува Маск, го обликува новиот поток“.

Само во февруари, најпознатата криптовалута порасна за 60%, а преседанот се случи во неделата, 21 февруари, кога биткоинот вредеше скоро 59.000 американски долари.

На почетокот на овој месец, гигантот за е-возила инвестираше 1,5 милијарди долари во најпознатата криптовалута, меѓутоа, никогаш не беше откриено кога точно и по која цена е купен биткоинот.

Она што е познато е дека Тесла оствари скоро милијарда долари профит од инвестирање во виртуелните пари, тврди еден од аналитичарите од компанијата „Ведбуш Секјуритис“.

loading...

Слични содржини