Блинкен: Доколку нема реформи, САД може да се повлечат од Авганистан

од Nikola Popovski

Американскиот министер за надворешни работи Ентони Блинкен (Ентони) предупреди дека Авганистан ќе мора да се соочи со талибанците доколку претседателот Ашраф Гани не го забрза мировниот процес, објави денес Гласот на Америка.

„Морам јасно да кажам дека политичкиот процес продолжува во Вашингтон и дека САД не отфрлија ниту една опција. Размислуваме и за целосно повлекување на нашата армија до 1 мај “, рече Блинкен во писмото до авганистанскиот претседател.

Државниот секретар на САД истакна дека итно се потребни измени за да се спречат талибанците да освојат уште некои делови од територијата.

Во писмото, во кое Гласот на Америка имаше увид, се наведува и какви се очекувањата од Гани и какви дипломатски напори треба да спроведе Авганистан.

Блинкен најави дека СAD преку ООН ќе ги поканат министрите за надворешни работи на Русија, Кина, Пакистан, Иран и Индија заеднички да го дефинираат пристапот кон постигнување мир во Авганистан. Тој исто така изјавиl дека ќе ја покани Турција да организира состанок на сите учесници во конфликтот во Авганистан во следните недели со цел да се „финализира мировниот договор“.

Според Блинкен, Америка подготвила предлог според кој се спречува пролетната офанзива на талибанците. Спречувањето на насилството е главното барање упатено до авганистанската влада и се наведува дека насилството е на „неприфатливо високо ниво“ од договорот со СAD во февруари 2020 година.

Меѓу предлозите е и формирање на „преодна мировна влада“ што во одреден момент ќе и ги предаде овластувањата на постојаната влада, по промените на уставот и изборите.

loading...

Слични содржини