Блинкен: Секое еднострано повлекување од државните институции на БиХ ќе биде санкционирано

од Milan1

Секое еднострано повлекување од државните институции на Босна и Херцеговина ќе биде санкционирано, нагласи американскиот државен секретар Ентони Блинкен во писмото до членовите на Претседателството на БиХ, објавено во сараевскиот весник „Ослобоѓење“.

Писмото е упатено до сите тројца членови на Претседателството на БиХ, односно до претседавачот Жељко Комшиќ и до членовите Шефик Џаферовиќ и Милорад Додик, а писмото на средбата им го врачил советникот во Стејт департментот, Дерек Шолет.

– Како сведок на потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор, САД повторуваат дека чекорите за еднострано повлекување од институциите на државно ниво или кој било друг обид за дестабилизирање на Дејтонскиот договор ќе бидат исполнети со соодветни мерки, вклучително и разгледување на санкции, се посочува во писмото.

Чекорите кон поткопување на институциите на БиХ ќе ја загрозат не само европската перспектива на БиХ, туку и стабилноста и гаранциите неопходни за економско закрепнување и странски инвестиции.

Американскиот државен секретар ги повика сите страни на дијалог, а се осврна и на измените на Изборниот закон на БиХ.

– Стабилноста и просперитетот на законот бара соработка на сите три конститутивни народи, Република Српска и субјектите на Федерацијата, да постигнат еднакви права за сите граѓани, напиша Блинкен.

Слични содржини