Блискиот соработник на Беливук, Декстер во Виена ги мачел и ги снимал жртвите

од Берта Китинска

Дури 10 мажи од Србија, кои се најблиски соработници на Дарио Ѓорѓевиќ Декстер, наводниот водач на австрискиот огранок на кланот Кавач, беа уапсени во Австрија, во акција предводена од ФБИ. Одземени им се повеќе од 15 килограми разновидна наркотична дрога.

Уапсени освен самиот Декстер, кој е поврзан со најмалку три убиства, но и други кривични дела, А.П., П.Б., М.Х., Н.С., Л.Ц., Т. ,., ПС, ПМ, Д.С и М.Д. криминална група која се занимавала со продажба на хероин, кокаин и синтетички дроги во Австрија и Србија, пишува „Блиц“.

При претрес на просториите што ги користеле осомничените во Австрија, полицијата, како што соопшти Обвинителството за организиран криминал, запленила 9,45 килограми хероин, 5,23 килограми кокаин, 0,553 грама марихуана, но и 106.376 евра.

– Запленети се три фалсификувани патни исправи: Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија и три пиштоли – беше речено во Обвинителството за организиран криминал.

Декстер е осомничен за киднапирање на неговиот соработник и брутално тортура врз него во подрумот на тој град поради долг од 2.000 евра, соопштија австриските власти, кои учествувале во голема акција за апсење во соработка американскиот ФБИ.

Ѓорѓевиќ кој наводно бил еден од најблиските соработници на Вељко Беливук и Марко Миjковиќ, бил уапсен на 6 јуни. Според неофицијални информации, тој се криел под лажно име, но продолжил да раководи со дел од групата по апсењето на Беливук.

– Србија веќе го бара поради сомневање дека учествувал во три убиства. Тој е еден од водачите на криминална група. Кога бил уапсен, запленети се 10 килограми хероин. Неговиот притвор го реши киднапирањето на еден човек од Србија кој работеше за групата, но им должеше 2.000 евра – изјави Франц Руф, генерален директор за јавна безбедност на Австрија.

Тој потврди дека практично дел од групата во таа земја предводена од Ѓорѓевиќ функционирала на ист начин како и групата на Беливук. Австрискиот официјален претставник потврди дека, како и неговите белградски „колеги“, тие го снимале малтретирањето и осакатувањето на жртвите преку телефон и ги разменувале снимките и сликите со другите членови на групата.

Слични содржини