Актуелно
Почетна / Актуелно / Блум: Најмоќниот автомобил во серијата 911 на Porsche ќе биде хибрид

Блум: Најмоќниот автомобил во серијата 911 на Porsche ќе биде хибрид

Германскиот производител Porsche веќе работи на нов автомобил од познатата серија 911. Претстојниот модел ќе биде хибриден и ќе биде најбрзиот претставник на гамата досега. Податоците беа потврдени лично од извршниот директор на Porsche, Оливер Блум во интервју за „TopGear“. Секако, оваа изјава од шефот на компанијата создава многу очекувања, со оглед на импресивниот дизајн и можностите на Porsche 911 Turbo, Porsche GT3 и GT2RS.

Оливер Блум додаде дека автомобилот нема да биде класичен „Plug-In Hybrid“ како некои актуелни понуди на компанијата. Наместо тоа, во новата верзија ќе се користи многу помала батерија, што ќе овозможи максимално намалување на тежината, пренесува DigitalTrends. Најинтересна карактеристика ќе биде големата брзина, бидејќи според Оливер Блум, овој модел ќе стане најмоќниот Porsche 911 произведен од компанијата досега.

Актуелната генерација на Porsche 911 е платформа со име 992, која беше воведена во 2018 година. Многу од предлозите во оваа серија сè уште не се заменети со нови модели. Многу е веројатно дека еден од наследниците ќе биде хибридот за кој зборува шефот на Porsche. Оливер Блум ја отфрли можноста да видиме автомобил од оваа марка со целосно електричен мотор. Компанијата е заинтересирана за технологијата, но планира да ја користи во други серии.

loading...