Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Блумберг ја продава империјата доколку стане претседател, еве ги кандидатите

Блумберг ја продава империјата доколку стане претседател, еве ги кандидатите

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг, вети дека ќе ја продаде својата компанија за обработка на финансиски податоци и медиуми Bloomberg, ако стане претседател на САД.

Се поставува прашањето кој би можел да ја купи оваа компанија, со оглед на нејзината вредност. Тоа очигледно ќе мора да биде некој со длабок џеб, на пример финансиски конзорциум, некоја од водечките технолошки компании или некој од најбогатите луѓе во светот.

Најблизок конкурент на Bloomberg е Refinitiv (поранешна членка на групацијата Thomson-Reuters) којшто минатото лето беше продаден на Лондонската берза за 27 милијарди долари.

А кои се, според Wall Street Journal, кандидатите за купување на Bloomberg, прочитајте на следниот линк!

loading...