BMW Alpina XB7

од Stefanija Kuzmanovska

BMW го претстави обновениот модел X7 во април годинава, а потоа и Alpina ја покажа својата верзија на големиот SUV. Тоа е моделот XB7 со исти поделени фарови како и теренецот на кој се базира, а сега е уште помоќен.

Дизајнот на предната табла останува ист, што значи дека сè уште се споменатите поделени фарови со масивна бубрежна решетка меѓу нив. Двата дела на решетката се осветлени, а достапна е и функцијата „waterfall light“ која може да се активира додека возите. Уникатниот изглед на долниот дел од браникот го прави теренецот многу агресивен, а одзади има пар редизајнирани краеви на издувните цевки интегрирани во браникот.

XB7 добива стандардни 21-инчни тркала со гуми 285/45R21, но комплетот од 23-инчни тркала со дизајн Alpina Classic со 20 краци е опционален. Имаат гуми 285/35R23 напред и 325/35R23 задни. Зад предните тркала се кријат клешти со сопирачки Brembo со четири клипови.

Под хаубата е новиот 4,4 литарски V8 твин-турбо (S68) мотор на BMW со блага хибридна технологија. Благодарение на значајните модификации направени од експертите во Alpina, моторот сега испорачува 630 КС наместо претходно најавените 621 КС. Вртежниот момент останува ист на 800 Nm. Силата се испраќа на сите четири тркала преку осумстепен автоматски менувач. Зад воланот се наоѓаат лопатки за менување на брзината.

SUV сега забрзува од 0 до 100 km/h за 4 секунди и достигнува максимални 290 km/h.

XB7 е исклучително стабилен во свиоците, има интелигентен xDrive погон на сите тркала и електронски променлив диференцијал со ограничено лизгање. Степенот на блокирање постојано се прилагодува во зависност од неколку фактори, вклучувајќи ја брзината на тркалото, коефициентот на зафат и аголот на управување.

Внатре, карактеристиката што најмногу привлекува внимание е најновата генерација на инфозабавниот систем iDrive на BMW, кој доаѓа со подобрена функционалност за гласовна контрола и поголем степен на достапна персонализација. Што се однесува до безбедноста, има нов систем кој користи GPS податоци и податоци за траекторијата снимени од претходното возење за да заштеди до десет различни маневри за паркирање.

Alpina веќе прима нарачки, а првите испораки се очекуваат на почетокот на следната година.

Слични содржини