BMW XM Label Red пријавен за овогодинешниот Pikes Peak

од Vladimir Zorba
168 прегледи

На листата на пријавени учесници за овогодинешната меѓународна трка на ридски патеки на Pikes Peak се наоѓа и BMW XM Label Red PHEV.

BMW XM Label Red располага со 748 КС и 1.000 Nm вртежен момент, но треба да се напомене дека возилото тежи 2.722 кг.

Како што стојат работите, BMW влезе во XM Label Red за овој натпревар за егзибиционо возење, а не за сеопфатен напад на рекордот на SUV.

Но, сепак ќе биде интересно да се види како ќе помине XM Label Red на патот до врвот 4.302 метри.

Слични содржини