Актуелно
Почетна / Македонија / Боки 13 снимен како влегува кај Јанева, Кичеец во Влада

Боки 13 снимен како влегува кај Јанева, Кичеец во Влада

На денешното рочиште за предметот „Рекет“ обвинителството ги презентира снимките од тајното следење на обвинетиот Бојан Јовановски и Зоран Милевски. Снимките се направени по наредба од обвинителката Вилма Русковска за период од крајот јуни и почеток на јули минатата година.

На снимките се гледаат движењета и средбите на Зоран Милевски и Бојан Јовановски во Скопје и Охрид.

Според извештајот од тајното следење, Јовановски го посетил домот на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, додека пак Зоран Милевски Кичеец е снимен како влегува во зградата на Владата.

Одбраната, како и обвинетата Јанева и Јовановски, во текот на презентацијта побараа обвинителката Рускоска да ги појаснува видеата.

„Многу е несериозно обвинителката во ваков предмет да доаѓа на судење неподготвена“, рече Јовановски.

По паузата, Рускоска продолжи да ги презентира останатите докази на обвинителството.

И.Р.

loading...