Борбен авион вреден 100 милиони долари се урна во Медитеранот (ВИДЕО)

од Milan1

Објавена е драматична снимка од неодамнешниот пад на воениот авион Ф-35 непосредно по полетувањето од носачот на авиони на британската морнарица.

На снимката се гледа како пилотот се катапултира пред леталото да падне во Средоземното Море.

Британското министерство за одбрана наведе дека прерано е за коментар на падот и дека во тек се напори да се извлече авионот, пренесе Би-би-си.

Видеото очигледно е снимано од одна од надзоните камери на носачот на авиони, покажува како пилотот се катапултира од леталото. Потоа авионот исчезнува, се гледа падобран како се движи кон морето непосредно пред бродот тежот 65.000 тони.

Осум британски авиони Ф35 се наоѓаат на носачот заедно со десет американски Ф35-ки. Тие се Б-варијантата на млазниот ловец на Локид Мартин, која може да полета на мала оддалеченост и да слета вертикално, нивната вредност изнесува 100 милиони долари.

Слични содржини