Борел: ЕУ побрзо да донесе санкции против Белорусија

од Vladimir Zorba

Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, вели дека ЕУ мора побрзо да се движи кон усвојување на нови санкции против белоруските власти одговорни за присилното слетување на авионот и апсењето на двајца патници на аеродромот во Минск. Тој рече дека гостин на следниот состанок на Советот на ЕУ во јуни во Брисел ќе биде Светлана Тихановскаја, лидерот на белоруската опозиција во егзил.

„Европските лидери беа јасни, но тие не носат одлуки, туку само насоки. На министрите за надворешни работи е да донесат одлуки. Мораме да се движиме побрзо и работата за нови санкции е веќе започната“, рече Борел.

Тој додава дека пакетот таканаречени „лични санкции“, што се однесува на новиот список на лица кои ќе бидат под ограничувања на ЕУ, веќе е подготвен и ќе биде усвоен во писмена форма пред состанокот на јуни во Советот на ЕУ.

„Предлозите за економски и секторски санкции сè уште не се дефинирани. На нив се работи на техничко ниво на Советот, каде земјите-членки ќе ги предложат своите идеи за тоа кои економски сектори треба да бидат насочени кон Белорусија. Тој пакет ќе биде усвоен на следниот состанок на Советот на ЕУ“, вели Борел.

По состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел пред два дена и обединатата реакција на членовите за присилното слетување на ирски патнички авион во Минск оваа недела и апсењето на еден од противниците на режимот таму и неговиот партнер, беше јасно дека Белорусија ќе добие санкции и овој пат.

Покрај санкциите, заедничко барање на ЕУ е итно ослободување на уапсениот новинар Роман Проташевич и неговата руска партнерка Софија Сапега.

На социјалните мрежи се појави видео во кое тој објавува дека е во истражен притвор. Засега е нејасно како настанала снимката. Во секој случај, ЕУ претходно побара владата во Минск да ги ослободи демонстрантите уапсени во таа земја – без никакви резултати.

Слични содржини