Борел: ЕУ се уште без договор за воведување на шестиот пакет санкции против Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Европската унија се уште не постигнала договор за шестиот пакет санкции против Русија, изјави синоќа високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел.

Тој на прес-конференција во понеделникот по состанокот на Советот на ЕУ рече дека се уште нема неопходен консензус за предложената забрана за увоз на руска нафта.

Продолжуваат да се воведуваат санкции кон Русија.

Слични содржини