Борел: Имаме договор да се избегне понатамошна ескалација на Косово

од Vladimir Zorba

Косовската и српската страна постигнаа договори за регистарските таблички, потврди високиот претставник на ЕУ за надворешна политика, Жозеп Борел.

„Среќен сум да ве информирам дека главните преговарачи на Косово и Србија постигнаа договор за мерките за избегнување на понатамошна ескалација и целосно фокусирање на предлогот за нормализирање на односите меѓу нив“, напиша Борел на Твитер.

„Србија ќе престане да издава регистарски таблички со имињата на косовските градови, а Косово ќе престане со понатамошните дејствија поврзани со пререгистрацијата на возилата. Ќе ги поканам страните во наредните денови да ги разгледаат следните чекори. Му благодарам на специјалниот претставник Мирослав Лајчак за неговата напорна работа“, додаде Борел.

Слични содржини