Борисов инсистира да се свика Големото национално Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов предложи свикување на Големото национално собрание денес, доколку другите партии што ќе бидат претставени во парламентот не успеат да формираат влада.

„Можеме да кажеме дека ги исполнивме апсолутно сите преземени обврски и ветувања“, рече Борисов, лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), која освои најмногу гласови на изборите во неделата, но не доволно за да формира нов влада.

Тој рече дека забележал огромна неодговорност кај другите политички партии, пренесува бугарската новинска агенција БТА.

“Некои одат дотаму што бараат нови избори, сега кога потрошивме 150 до 160 милиони лева на оние што штотуку завршија. Ние би сакале да учествуваме на такви (нови) избори”, рече Борисов.

Тој тврди дека партиите кои се против ГЕРБ и нејзините партнери, Обединетите демократски сили и Патриотскиот фронт, сега имаат солидно мнозинство и доволно гласови, па затоа не им требаат нови избори.

Според него, ако не ја преземат власта, тоа би значело дека сакаат да ја вовлечат државата во хаос.

„Одговорноста беше наша до изборите, и отсега, со освоени над 500.000 гласови, колега политичар и лидер на партијата„ Има таков народ “, Слави Трифонов, кој беше втор на изборите на 4 април, треба да повлечете се и преземете одговорност “, рече Борисов.

Тој го повика Трифонов да започне со изградба на „комплементарна влада и мнозинство во парламентот“.

Слични содржини