Борисов: Трифонов не сака влада, тој само фрла прашина

од Nikola Popovski

ГЕРБ победи во 16 области. Лидерската битка во Софија ја доби Бојко Борисов. Повеќето матуранти, паметни и убави гласаа за ГЕРБ, но и повеќето работници. Сепак, ѕверствата што се случија во странство се монструозни, изјавил лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов на прес-конференција во седиштето на партијата.

Борисов објави дека Слави Трифонов објавил предлог-влада и го побара мандатот од Румен Радев во време кога ГЕРБ е прва политичка сила.

Поранешниот премиер обвинет за манипулација со гласањето и се закани дека ќе ги бара сите техничари кои, како што рече, ги допреле машините.

-Денешната изјава на Трифонов значи дека тој не сака да има влада и ова е прашина во очите на народот. Ова е игра на Румен Радев – да ја задржи привремената влада, смета Бојко Борисов.

-Така, тие го заплашија народот дека го постигнавме она што го сакаше Румен Радев – масовно гласање на изборите. Кој од нас може да каже дека го претставува народот сега, а? 70% од луѓето се исплашени и не излегоа на гласање, рече Борисов, додавајќи дека привремениот министер за внатрешни работи Бојко Рашков поставил параван за „Има таков народ“.

Чекаме 10 часа да изброиме 2% за да ја смениме разликата за неколку стотици. Не е важно, Слави, биди среќен, додаде Борисов.

Според него, не е важно што Трифонов денес заборавил да го спомене министерот за екологија во неговиот нацрт кабинет и дека не е најважно членовите на можниот иден кабинет да знаат многу јазици, затоа што: „Јас патував низ целиот свет во три пати. Тие имаат преведувачи насекад “.

Тој ја повтори својата теза дека „Има таков народ“ нема да формира владин кабинет.

Запрашан за гласањето во странство, каде ГЕРБ покажа исклучително слаб резултат, Борисов одговори: Кој беше на машината во Доминиканската Република? А во Бурса?

Доколку вториот мандат дојде во рацете на ГЕРБ, Борисов повторно ќе предложи влада со кандидат за премиер, Даниел Митов.

 

Слични содржини