Брајан Кокс: Џони Деп е преценет, Едвард Нортон не знае кај му е местото

од Vladimir Zorba

Познатиот актер Брајан Кокс (75) во своите нови мемоари прозва некои од холивудските актери кои не му се по вкус, а прв во низата на неговите критики беше Џони Деп (58), пишува Page Six.

– Знам дека имаше пари во таа франшиза, но од сите филмови Деп беше најлош во тој филм – напиша Кокс, која ја одби улогата на гувернер во „Пиратите од Карибите“ (74).

Во делови од неговите мемоари, Кокс го изрази своето незадоволство од изведбата на Деп во улогата на капетанот Џек Спароу бидејќи тој, според него, го „украде“ целото шоу.

– Сметам дека Деп е пренадуван, а неговата улога на Џек Спероу е преценета. Мислам, Едвард Маказоруки, да бидеме искрени, ако доаѓаш со такви раце и бледа шминка со лузни на лицето, не мора ни да глумиш. А Деп не ни глумеше. Подоцна во кариерата направи уште помалку – изјавил актерот.

– Но луѓето го сакаат. Или го сакаа. Денес, се разбира, не го сакаат толку многу. Ако сега Џони Деп требаше да ја добие улогата на Џек Спероу, ќе му ја дадеа на Брендан Глесон – заклучи Кокс.

Но, шкотскиот актер не само критикува, тој го пофали режисерот Спајк Ли (64), кој, според Кокс, на актерот Едвард Нортон (52) му покажал „каде му е местото“, додека го снимал филмот „25th Hour“ во 2002 година.

– Ед Нортон беше во филмот и тој е убаво момче, но малку ми е лошо што се смета за сценарист и режисер – напиша тој за Едвард.

– Тој и јас имавме сцена во филмот во кафеана која беше во сопственост на мојот филмски лик. Спајк беспрекорно ја дизајнираше сцената, но влезе Ед и рече: „Работев малку на сценариото и имам неколку идеи и би сакал да размислите за нив. Додадов неколку работи таму…“ – раскажува Кокс. .

– Спајк рече: „О, добро, дозволете ми да ги видам“. Ги погледна белешките на Ед, а потоа рече: „Па, тоа е многу интересно“, и само продолжи да работи самостојно, што многу цврсто му покажа на Ед каде му е местото – заклучи Кокс.

Слични содржини