Брајант се враќа во Лејкерс

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот центар Томас Брајант ќе стане новиот кошаркар на Лос Анџелес Лејкерс.

Тој се договори за едногодишен договор со една од двете најтрофејни франшизи во историјата на НБА, а ќе игра за минимална дозволена плата.

За Брајант тоа е враќање меѓу „Лејкерите“, бидејќи во жолтиот дрес ја одигра првата НБА сезона во кариерата, откако беше избран за 42. пик на драфтот во 2017 година.

По таа прва сезона во Лејкерс, тој се пресели во Вашингтон Визардс, за кого настапуваше во претходните четири сезони.

Слични содржини