Бразил: Протести против Болсонаро, илјадници луѓе на улиците

од Nikola Popovski

Илјадници излегоа на улиците на бразилските градови во знак на протест против лошиот одговор на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро кон пандемијата на коронавирус, обвинувајќи го за „недоволно брзо вакцинирање“, но и за „сомневањето во носењето маски“.

Бразил во саботата изјави дека надмина 500.000 смртни случаи од коронавирус.

Владата се соочува со силни критики во јавноста за пропуштање на претходните можности за купување вакцини.

Прес-службата на Болсонаро не одговори на барањето за коментар. Досега 11 проценти од Бразилците се целосно вакцинирани, додека 29 проценти добиле барем една доза, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Протести се одржаа во 44 градови, во 20 бразилски држави.

Фото: ISABELA DIAS

Слични содржини