Бразилската мутација на корона пристигна во Шпанија!

од Берта Китинска

Во Мадрид денес беше потврден првиот случај на бразилскиот вирус на корона, три дена откако Шпанија го прекина воздушниот сообраќај со Бразил и Јужноафриканската Република со цел да спречи ширење на нова, позаразна варијанта на вирусот.

Министерството за здравство, пишува Ројтерс, не одговори на прашањето дали бразилскиот вид на вирусот корона е регистриран на друго место во Шпанија.

Во средата, потсетува Ројтерс, во таа земја е забележан вториот позитивен случај на јужноафриканската варијанта на вирусот корона.

Слични содржини