Британската кралица одби награда за стари лица: Не ги исполнувам критериумите

од Nikola Popovski

Британската кралица Елизабета Втора ја отфрли наградата што британскиот магазин „Олди“ им ја доделува на постарите лица, оценувајќи дека не ги исполнува критериумите, објави денеска весникот.

Весникот, кој се опишува себеси како „лесна“ алтернатива на печатот „опседнат со младоста и славата“, откри дека предложил Бакингемската палата да ја додели својата награда „Стара личност на годината“ на 95-годишната кралица, која е на престолот скоро седум децении.

Весникот денеска објави писмо со одбивање испратено на 21 август од шкотскиот замок Балморал, каде што престојува кралицата на крајот на летото, и кое било потпишано од нејзиниот помошник приватен секретар Том Ланг-Бејкер.

„Нејзиното Височество верува дека ги има годините што ги чувствува и затоа не мисли дека ги исполнува критериумите да ја прифати (наградата)“, напиша тој.

Кралицата помина период во карантин поради коронавирусот во замокот Виндзор во близина на Лондон, и покрај шпекулациите дека ќе се пензионира по смртта на нејзиниот сопруг Филип во април, Елизабета Втора неодамна учествуваше во бројни јавни ангажмани.

Минатата недела, таа беше видена како оди со бастун, за прв пат од 2004 година.

Филип, кој почина во април на 100 -годишна возраст, ја освои наградата „Олди“ за 2011 година, за неговиот 90 -ти роденден.

Слични содржини