БРИТАНСКИ ТУРИСТИ ЗАКАНИ СО ДЕПОРТАЦИЈА ОД АВСТРАЛИЈА: Прекршени мерки, присуствуваа на забава на плажа во Сиднеј на Божиќ

Забава на плажа одржана во Сиднеј на Божиќ, на која присуствуваа стотици луѓе, на ранци од Велика Британија им се закануваше депортација за кршење на правилата за спречување на ширење на вирусот корона, пишува Би-Би-Си.

Видео од забавата споделено на социјалните мрежи покажува како стотици млади луѓе на плажата Бронте пијат, танцуваат и пеат на Божиќ, а настанот го разгори локалното незадоволство, додека властите го нарекоа „апсолутно застрашувачки“.

Собраните не носеа маски и не го одржуваа пропишаното растојание.

Министерот за имиграција Алекс Хок изјави дека е шокиран од глетката од плажата. Тој рече дека визите можат да бидат одземени или одземени за лица кои ја загрозуваат јавната безбедност и здравје, а исто така ги предупреди и другите учесници на настанот.

Хок, сепак, не прецизираше дали неговите ќе ги следат нивните контакти. Не е изречена казна за ниту еден од учесниците на забавата, ниту пак е изречена друга мерка, велат од полицијата од Нов Јужен Велс.

Одмор за забави на познати туристички атракции во Австралија се чести.

Очевидци веруваат дека на последниот, и покрај владините мерки, мнозинството било од Велика Британија, а не од Австралија.

Можеше да се слушне британски акцент, а неколку лица носеа дресови на фудбалски клубови од оваа земја, наведуваат тие.

Очевидци наведуваат и дека на местото пристигнале полициски одред и хеликоптер, како и дека насобраните ги продолжиле своите активности додека припадниците на агенциите за спроведување на законот се обидувале да ја растурат партијата.

Сиднеј во моментов се бори со нов извор на инфекција по неколку месеци без нови случаи на локално пренесување. Новиот кластер се појави една недела пред Божиќ, поради што властите забранија празнични собири и воведоа карантин во најтешко погодениот регион. Досега, 129 случаи на инфекција потекнуваат од овој кластер.

Досега во Австралија биле заразени околу 28.300 луѓе, а 909 починале, што е значително помалку отколку во многу други развиени земји.

Слични содржини