Брнз: САД ќе помогнат да се одблокира патот на Северна Македонија кон ЕУ

од Nikola Popovski

САД ќе се приклучат во преговорите за укинување на блокадата на евроинтегративниот процес на С. Македонија, најави американската амбасадорка во Скопје, Кејт Мери Брнз.

Таа ова го изјави на заедничката прес-конференција со вицепремиерот на Северна Македонија за европски прашања, Никола Димитров, по потпишувањето на проектот за дигитализација.

Брнз посочи дека иднината на С. Македонија гледа во ЕУ и дека САД продолжуваат да разговараат со сите партнери за да се уверат дека ќе направат се што можат за да го поддржат напредокот на тој процес.

„Во моментов немам конкретна најава, освен што можам да потврдам дека САД ќе бидат вклучени во ова прашање во разговорите бидејќи сите ние ја делиме истата визија: Северна Македонија да го заземе своето заслужено место во ЕУ и се надевам дека тоа ќе се случи наскоро“, рече Брнз.

Слични содржини