Бројот на загинатите во Турција е 1.762, се урнаа 5.606 згради, спасени се 6.445 луѓе

од Radmila Tasevska

Според последните информации, кои ги соопшти Управата за вонредни ситуации (АФАД), бројот на загинати во земјотресите во Турција се искачи на 1.762 лица, а 12.068 лица се повредени. Според податоците со кои располага АФАД, пријавено е дека досега се урнати 5.606 објекти.

Министерот за здравство на Република Турција Фахретин Коџа изјави дека кај погодените се испратени 602 амбулантни возила, два авиони на итната медицинска помош, 187 припадници на Националната медицинска служба (УМКЕ) и 2.256 припадници на итната медицинска помош. области досега.

Во Кахраманмарас, каде што беше епицентарот на разорниот земјотрес од утринава, започна поставувањето на близу 5.000 шатори за настраданото население. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека поради разорните земјотреси, во кои загинаа илјадници луѓе, во таа земја е прогласена седумдневна национална жалост, по што знамињата се спуштени на половина копје.

Во спасувачките операции беа вклучени повеќе од 3.000 турски војници, како и 15.000 доброволци на АФАД. Досега од урнати згради се спасени 6.445 луѓе.

Покрај турската Црвена полумесечина, во градовите погодени од земјотресот пристигнаа и бројни хуманитарни организации од земјава.

За потсетување, разорен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала утрово во 4:17 часот по локално време ги погоди јужните провинции на Турција и северниот пограничен регион на Сирија.

Земјотресот беше почувствуван во бројни градови на југот на Турција, особено во провинциите Кахарамнараса, Хатај, Османије, Адијаман, Санлиурфа, Дијарбекир, Малатија и Адана, но и во градовите од пограничниот регион на Сирија: Идлиб, Алепо, Латакија, Ракаи.

Според податоците на АФАД, епицентарот на земјотресот бил регистриран во областа Пазарџик, во турскиот град Кахраманмарас, по што биле регистрирани уште 130 последователни потреси.

Попладнево, во 13 часот и 24 минути по локално време, според податоците на АФАД, Турција ја погоди нов земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на новиот земјотрес е регистриран во областа Елбистан, исто така во Кахраманмарас.

Слични содржини