Бројот на случаи на КОВИД-19 во Романија се приближува до 22.000

од Vladimir Zorba
140 прегледи

Регистрираните случаи на заразени со коронавирус во Романија се зголемија за 320 во последните 24 часа и нивниот вкупен број достигна 21.999, објави телевизијата „Диги 24“, повикувајќи се на информации на владата.

Од почетокот на пандемијата од коронавирус починале 1.410 луѓе.

Повеќе од 15.700 пациенти биле излекувани и отпуштени од болниците.

Во Романија беше укината вонредна состојба на 15-ти мај, а властите прогласија 30-дневен режим на зголемена подготвеност.

Граѓаните на земјата се должни да носат маски во јавен превоз и на затворени јавни места. Угостителските институции, трговските центри и училиштата сè уште се затворени.

Одлуката за прекинување на воздушните комуникации со другите земји останува во сила.

Слични содржини