Актуелно
Почетна / Глобално / Европа / Бројот на заразени во Европа надмина 500.000, повеќе од половина од вкупниот свет

Бројот на заразени во Европа надмина 500.000, повеќе од половина од вкупниот свет

Бројот на заболени од коронавирус во Европа надмина 500.000, што е повеќе од половина од вкупниот број случаи во светот, пренесува АФП, повикувајќи се на официјални извори.


Има 508.227 заразени и 34.571 смртни случаи од КОВИД-19 на Стариот континент, споредено со глобалните податоци за 940.815 и 47.836.

Најпогодени земји се Италија со 13.155 смртни случаи и Шпанија со 10,003. И двете држави имаат повеќе од 100.000 потврдени заразени.

Сепак, вкупниот број за пандемијата се веројатно многу поголеми, бидејќи многу земји тестираат само случаи кои бараат хоспитализација.

loading...