Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 10)

Европа

Европска здравствена агенција: Вакцина за една година, тоа е оптимистичко сценарио

Вакцината против коронавирус може да биде готова за една година и тоа е оптимистичко сценарио, објави Европската здравствена агенција (ЕМЕА). Агенцијата ја заснова својата претпоставка за податоци од голем број експерименти. „Ако сè оди според планот, можеме да видиме дека вакцината ќе се добие за една година“, рече Марко Кавалери, …

Повеќе

Границите на ЕУ повторно се отвораат

Слободата на патувањето е еден од главните симболи на европското обединување. Поради пандемијата на коронавирус, внатрешните граници на Европската унија беа затворени. Некои сега повторно се отвораат, но постепено и не насекаде, пренесува „Дојче веле“. Затворањето на границите кон средината на март беше шок за многу Европејци. Слободното движење низ …

Повеќе

Препораки на ЕК: Како ова лето ќе изгледа туризмот во Европа?

Европската комисија вчера побара од хотелите, рестораните и сопствениците на плажи да обезбедат физичко растојание меѓу гостите, за Европејците да можат да одат на одмор. Најавувајќи низа мерки насочени кон спасување на европската туристичка индустрија, која е тешко погодена од пандемијата на коронавирусот, ЕК повика на постепено и претпазливо олеснување …

Повеќе

Франција: Бројот на починати од КОВИД-19 надмина 27.000

Во Франција, 83 лица починаа во изминатите 24 часа од коронавирус, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 27.074, јавува Агенцијата Анадолија (АА). Француското Министерство за здравство во писмено соопштение соопшти дека биле потврдени 507 нови случаи на заразени за истиот период.

Повеќе

Наскоро завршување на клиничките испитувања на најефикасниот лек против Ковид-19

Првите резултати од клиничките испитувања на лекот „Фавипиравир“ сугерираат дека може да биде најефикасен во третманот на ковид 19, рече директорот на Рускиот фонд за директни инвестиции, Кирил Дмитријев, на онлајн прес-конференција. Во март, надзорниот одбор на фондот одобри создавање на заедничко вложување со групата компании ХиМар за производство на …

Повеќе

Италија одобри пакет стимули од 55 милијарди евра за борба против коронавирусот

Италијанската влада во средата одобри пакет стимули од 55 милијарди евра за економијата и семејствата кои треба да помогнат во надминување на кризата поради коронавирусот, рече во средата премиерот Џузепе Конте. Конте ги објави мерките минатиот месец, но постојаните несогласувања во рамките на коалицијата околу различните аспекти на пакетот од …

Повеќе

Нови мерки на Шведска во борбата со коронавирусот: 10.000 здравствени работници ќе добијат работа

Шведските власти најавија дека ќе вработат уште 10.000 медицински сестри и негователи за стари и немоќни лица кои што се наоѓаат во најголем ризик од зараза на коронавирусот, известува лондонски „Guardian“. Во меѓувреме, денес било соопштено дека уште 147 луѓе починале како последица на Ковид-19 во Шведска, каде што досега …

Повеќе

Меркел со предупредување до Германците

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Германците денес да не го загрозуваат тоа што го постигнале досега во однос на забавување на заразата со коронавирус со нивно брзање и желба да се „вратат во нормала“ што е можно поскоро. „Короната останува опасност за секој од нас“, рече германскиот канцелар, говорејќи …

Повеќе

Еден милион српски граѓани аплицирале за 100 евра

За првите пет часа, над еден милион граѓани аплицирале за еднократна парична помош во висина од 100 евра во Србија. Право на парична помош имаат сите возрасни граѓани на Република Србија, со важечка лична карта и престој во државата. Сè што треба да сторат е да го внесат бројот на …

Повеќе

Расте бројот на смртни случаи заради алкохол: Русите покрај епидемијата пред уште еден голем проблем

Министерот за здравство на Русија најави дека земјата треба да воведе нови правила во врска со набавка на алкохол и дека набавката ќе биде легална само кога граѓаните ќе наполнат 21 година. Ова се должи на фактот дека за време на епидемијата на вирусот корона, имало бројни смртни случаи поврзани …

Повеќе