Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 11)

Европа

Шести ден по ред бројот на починати во Франција е под 30

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција денес се зголеми за 29, што е шести ден по ред со број на смртни случаи под 30. Има вкупно 29.436 смртни случаи, што е петта најголема смртност во светот. Француската влада исто така објави дека бројот на лица во болниците опаднал …

Повеќе

Најмал број на смртни случаи од КОВИД-19 во Италија од 2 март

Италија денес пријави уште 26 жртви на коронавирусот, што е најмало дневно зголемување на бројот на загинати од 2 март, објави Агенцијата за цивилна заштита. Исто така, тоа претставува значителен пад на бројот на загинати во однос на неделата, кога се регистрирани 44 смртни случаи, пренесува Ројтерс. Италија, исто така, …

Повеќе

Првите туристи пристигнаа во Шпанија по 3 месеци

Првите туристи пристигнаа во Шпанија во понеделникот по три месеци откако владата им дозволила на странците да доаѓаат на Балеарските острови, но остатокот од земјата останува затворен поради коронавирусот. Туризмот во Шпанија е забранет откако вонредна состојба беше прогласена на 14 март. Балеарските острови лоцирани во Средоземното Море – Мајорка, …

Повеќе

Почна третата фаза на ублажување на мерките во Италија

Третата фаза на ублажување на мерките во борбата против коронавирусот започна во понеделникот во Италија, а се отвораат кина, театри, концертни сали и летни центри за деца, пренесува агенцијата Хина, повикувајќи се на италијанските медиуми. Во некои региони, на посетителите ќе им биде дозволено да се вратат во дискотеки, но …

Повеќе

Полициски протест во Париз поради мерките на владата: „Министерот за внатрешни не остави на цедило“ (видео)

Стотици француски полицајци протестирале во Париз против мерките што ги објави владата по демонстрациите против полициската бруталност. Полициските службеници ги осудиле и обвинувањата на министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастанер за расизам во нивните редови. Кастанер исто така изјавил дека секој полицаец ќе биде суспендиран во случај на „докажано сомневање“. …

Повеќе

Медиумските организации бараат од ЕУ посилни мерки против дезинформациите на Интернет

Организациите што ги претставуваат радиодифузерите, уредниците и новинарите побараа од Европската унија „посилни мерки“ во борбата против дезинформацијата преку интернет платформите како „Гугл“ и „Фејсбук“. Заедничката изјава, потпишана од Европската федерација на новинари (ЕФЈ), Европскиот совет на уредници и Здружението на европски комерцијални телевизии (АКТ), беше издадена откако во средата …

Повеќе

Над 4 милиони излечени од коронавирусот ширум светот

Повеќе од четири милиони луѓе во светот се излечиле од коронавирусот, пренесува „Worldometers“. Во моментов има значително повеќе опоравени од активни случаи во светот. Според сајтот, 7.898.392 луѓе биле заразени со коронавирус ширум светот, 432.901 луѓе починале, а 4.057.845 се опоравиле. Постојат 3.407.646 активни случаи, од кои два проценти, поточно …

Повеќе

Италијанците најавуваат вакцина против коронавирусот на есен

Се вика „CHADOX1 NCOV-19“. Станува збор за вакцина против коронавирус, која е во експериментална фаза и на која работат Универзитетот во Оксфорд и компанијата „Advent irbm“ од Помезија во Италија. Министерот за здравство, Роберто Сперанца, потпиша договор со други европски партнери од Германија, Франција и Холандија, како и со британско-шведскиот …

Повеќе

Макрон ја прогласи својата прва победа против коронавирусот (ВИДЕО)

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, во своето обраќање пред нацијата денес рече дека треба да се гради Европа независна од Кина и САД, прогласувајќи ја „првата победа“ на неговата земја против коронавирусот. Кризата од коронавирусот покажа колку зависна е Франција и остатокот од Европа од ланецот на снабдување од Кина …

Повеќе

Во Германија одбини 196.000 влегувања поради сомнеж за коронавирус

Германската полиција одбила 196.000 влезови во земјата на граничните премини поради сомнение за инфекција со коронавирус, објави во неделата „Билд ам Сонтаг“ пред укинувањето на контролите за здравствената состојба на патниците на границите. Бројот на одбиени влезови се однесува на периодот до 11 јуни, изјави германскиот министер за внатрешни работи …

Повеќе