Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1380)

Европа

Бизнисмени на Гулен се кријат во Англија, децата им се во затвор по неуспешен обид да избегаат во Бугарија

  Блиски на исламскиот проповедник Ѓулен турски бизнисмени се кријат во Англија, нивните деца веќе се во затвор. Бегалци се претседателот на Управниот одбор на телевизијата на Ѓулен “Саманјолу Тв” и член на одборот на директори на банката “Bank Asya” Али Челик и неговиот брат Ахмет Челик. Првиот бил високо …

Повеќе

Могерини и Хан во Анкара ќе разговараат за иднината на односите меѓу Турција и ЕУ

Високиот претставник за заедничка надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, и еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на 9 септември ќе ја посетат Турција каде ќе ја разговараат за иднината на односите на ЕУ со Турција по обидот за преврат Ова го информира Могерини по неофицијалната средба на министрите …

Повеќе

Сагата со приватизацијата на “Башнефт” ги покажува границите на власта на Путин

Одлуката на Русија да ја одложи приватизацијата на нафтената компанија “Башнефт” испрати сигнал до инвеститорите: колку и да е моќен, претседателот Владимир Путин не успева да запре внатрешни политички борби, кои го спречуваат бизнисот, раскажува “Ројтерс”. Странците одамна имаат едно на ум при купувањето на руски средства поради стравувањата дека …

Повеќе

Собири во британски градови против Брегзит

Во повеќе британски градови денеска се планирани собирања во знак на противење за излегувањерто на државата од Европската унија. Демонстрантите ќе бараат пауза во процесот на повлекување и продолжување на блиските културни и економски врски со Европа. Противниците на брегзит бараат Владата повеќе да го консултира јавното мислење пред да …

Повеќе

Доналд Туск: Европските елити се отсечени од реалноста

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ги осуди “отсечените од реалноста” европски елити и изјави дека хаосот од минатогодишната миграција  придонел за Брекзит, пренесеBreitbart. “Треба да им помогнеме на луѓето да си ја вратат верата во фактот дека ЕУ им служи ,им ја  гарантира нивната заштита и дека им ги споделуваме емоциите …

Повеќе

“Шарл Ебдо” ги покажа жртвите од земјотресот во Италија како лазања

Францускиот весник “Шарл Ебдо” пушта карикатура на која nатиснатите од зградите Италијанци се претставени како лазањи.   Крвта на облеката на нацртани маж и жена е прикажана како доматен сос. Илјадници луѓе на социјалните мрежи се вознемирија од грубите шеги.. “Тоа не е хумор”, напишаа Италијанци во профилот на “Шарл …

Повеќе

Шпанскиот парламент повторно изгласа недоверба за Рахој

  Шпанскиот парламент синоќа изгласа нова недоврба за претседателот на техничката Влада, Маријано Рахој, вторпат за 48 часа со што е отворен пат за евентуално распишување трети избори за само една година. На Рахој пратениците му изгласаа недоверба со 189 гласови спрема 170 што е ист резултат како и во …

Повеќе

Путин: Крим ќе остане во составот на Русија

Крим засекогаш се врати во составот на Русија, и историското прашање е затворено. Крим засекогаш се врати во составот на Русија,  и прашањето историски е затворено , тоа  го истакна претседателот на РФ Владимир Путин за време на дискусијата на пленарна седница на далекуисточниот  економски форум во Владивосток, пренесе ТАСС. Народот на Крим …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Човек на Путин загина во страшна сообраќајна несреќа

Возач на Управата на делата на претседателот на Русија загина во пеколна сообраќајна несреќа на булеварот “Кутузов” во руската престолнина Москва. Мажот управувал со BMW, соопштува Интерфакс, повикувајќи се на Прес секретарот на УДПР Елена Крилова. “Раководителот на делата на претседателот Александар Колпаков изразува искрено сочувство на семејството и блиските …

Повеќе

Еве ја последната информација за текот на реализацијата на “Турски поток”

“Патоказот” за проектот ќе биде готова во октомври Шефот на “Газпром” Алексеј Милер и министерот за енергетика на Русија Александар Новак ги информираа присутните на економскиот форум во Владивосток за текот на реализацијата на проектот “Турски поток”, соопшти “Взглјад” . “Газпром” доби потврда дека сите издадени порано дозволи за “Јужен …

Повеќе