Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1390)

Европа

(ВИДЕО) Обид за атентат на Лидерот на опозицијата на кемалистите во Турција

Лидерот на кемалистичката Републиканска народна партија Кемал Киличдароглу се најде во стапица – престрелка за време на патувањето во североисточната провинција Артвин, соопшти. “Хуриет”. Тој самиот не е повреден и е изведен на безбедно растојание од силите за безбедност. Според првичните информации станува збор за престрелка. Обезбедувањето му одговорило на …

Повеќе

Фајненшл тајмс: Италијанските банки плачат за реформи

Шокот од Брекзит не само што ги урна акциите на финансиските институции, но и го заостри конфликтот меѓу Рим и ЕУ Во октомври 2008 година, кога владата на Велика Британија ја презеде контролата врз Royal Bank of Scotland (RBS), група високи менаџери од Banca Monte dei Paschi (Банка Монте деј …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Први кадри од: Вонредната тревога во руските касарни

Војските на Јужниот, Западниот и Централниот воен округ на Русија утринава, како што веќе информиравме започнаа да се движат кон зададените маневарски позиции, веднаш по одлуката на претседателот Владимир Путин за вонредни воени маневри. Копнени делови и други единици, како и главните команди на ВДВ, ВКС и Северната флота беа …

Повеќе

Руски авион принудно слетал откако за време на летот починала Србинка

Авион „ербас А330-300“ кој летал на линијата Пекинг – Москва, непланирано се приземјил во Новосибирск поради смрт на една државјанка на Србија. Капетанот на авионот одлучил да го прекине летот затоа што на жената ѝ се слошило. По слетувањето на аеродромот „Толмачово“, докторите констатирале смрт на патничката, изјави портпаролката на …

Повеќе

Излезот на дополнителните претседателски избори во Австрија може да е многу различен, покажува истражувањето

Повторното прегласувањее на претседателските избори во Австрија може да доведе до многу различен резултат, покажува денеска објавената студија во која 17 проценти од испитаниците велат дека ќе гласаат или би гласале поинаку во споредба со изборите во мај, кои беа поништени на суд, пренесоа агенциите. Кандидатот на Австриската партија на …

Повеќе

(ВИДЕО) Страшно видео од дрон ја покажаа уништената Италија по 460 потреси за едно деноноќие

Стотици се уште под урнатините по првиот уништувачки земјотрес, кој вчера ја погоди земјата. Кадри снимени со дрон се од денеска и ги покажуваат остатоци од разурнати згради по силниот земјотрес од 6,2 степени по Рихтер, кој ја погоди Италија. Снимен е град Пескара во регионот Абруцо, Централна Италија. Во …

Повеќе

По катастрофалниот земјотрес, регистрирани 470 потреси на тлото во Италија

Повеќе од 470 потреси на земјата биле регистрирани во Италија по силниот земјотрес што во средата го погоди централниот дел на државата, јавуваат италијанските медиуми. Најсилниот бил со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала, со епицентар недалеку од Ријети, соопштиле сеизмолозите. Стручњаците велат дека ваквата појава на потреси на земјата е нормална …

Повеќе

(ВИДЕО) Улични камери покажаа шокантнo видео од силниот земјотрес во Италија

На многу места патиштата се пропаднати, а се уништени и мостови Камери поставени на автопатите го снимиле моментот на моќниот земјотрес, кој зеде над 240 жртви во Италија. Земјотресот од 6,2 степени по Рихтер ја  разбуди земјата во средата наутро во 03:36 часот. Спасувачките екипи продолжуваат да ги вадат луѓе …

Повеќе

“Aлтернатива за Германија” е доволно популарна, за да влезе во Бундестагот, покажува истражувањето

Поддршката за антиевропската партија “Алтернатива за Германија” (AfD) обезбеди опстанок и тоа долгорочно, иако таа беше формирана само пред три години, покажува истражувањето, цитира агенција “Ројтерс”. Таа најверојатно ќе се претстави силно на локалните избори во Берлин и Мекленбург-Западна Померанија оваа есен и ќе влезе во локалните парламенти и Бундестагот …

Повеќе

500.000 евра откриени во правосмукалка на полскa депонија

Половина милион евра скриени во правосмукалка, беа откриени од работници на депонијата во полскиот град Колобжег, соопшти полскиот културен центар во рускиот град Калининград. Тие тврдат дека банкнотите од злоти и евра се прелиle врз транспортната лента преку која се носи на обработка сметот и ѓубрето. Откако пријавиле во полицијата …

Повеќе