Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1400)

Европа

Осудија проповедник, повикувал кон поддршка на “Исламска држава”

Радикалниот исламски проповедник Анџем Чоудари беше прогласен за виновен поради тоа што повикувал кон поддршка на “Исламска држава” и може да добие до 10 години затвор, пренесе Франс прес. 49-годишниот Чоудари и приврзаникот, 33-годишниот Мохамед Рахман, кој исто така е обвинет во случајот, се заколна во верност кон лидерот на …

Повеќе

inoСМИ.Ru: Муслиманската карта на Европа се проширува

Уште пред 10 години нивниот број на Стариот континент е над 50 милиони Настаните во последните месеци повторно го привлекоа  вниманието кон муслиманската заедница во Европа. Европејците беа потресени од серијата терористички напади извршени од исламистички радикали , а исто така и од приливот на до милион и половина муслимани …

Повеќе

Пукање крај џамија во Чешка

Инцидентот се случил во градот Карлови Вари Синоќа  имало пукање на  муслимански молитва и културен центар во чешкиот град Карлови Вари во Западна Бохемија, пренесува Radio Prah .Од полицијата соопштиле дека 42-годишен маж бил застрелан во ногата, но одбиле  да дадат повеќе информации. Состојбата на застреланиот  е стабилна и нема опасност за неговиот …

Повеќе

inoСМИ.Ru: Муслиманската карта на Европа се усложнува

Уште пред 10 години нивниот број на стариот континент беше над 50 милиони. Настаните во последните месеци повторно го привлече вниманието кон муслиманската заедница во Европа. Европејците беа потресени од серијата терористички напади извршени од исламистички радикалисти, а исто така и од приливот на милион и половина муслимани бегалци од …

Повеќе

Казахстанскиот претседател му откри на Путин важна вест за Донбас

  Врховната Рада му прави сопка на Порошенко за да не се прифати законот за специјалниот статус на регионот, категоричен е Назарбаев. Украинската Рада не му дозволува на претседателот Петро Порошенко да се прифати законот за специјален статус на Донбас, рече претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев на денешната средба со …

Повеќе

Зошто Курдите и Израел не се радуваат на приближувањето Путин – Ердоган?

Турскиот претседател презема нова надворешна политика информира сирискиот сајт “Пекол дурар аш Шамил”, близок до бунтовниците, која ја сподели информацијата добиена од веродостојни курдски извори неколку дена пред посетата на Ердоган во Санкт Петербург, пред да е затворена канцеларијата на партијата “Демократски сојуз”, предводена од Салих Муслим, во Москва. Таа …

Повеќе

Ужас! Нов напад во воз, овој пат во Австрија

Две лица беа повредени при напад со нож во австриски воз. 60-годишен Германец е уапсен во врска со нападот што се случил утринава во реонот на Форалберг, пренесува “Мирор”. Состојбата на повредените е дефинирана како критична.Тие се на возраст 17 и 19 години. Едниот е повреден во стомакот, а другиот …

Повеќе

Курц: Нам не ни е потребна Турција!

ЕУ може да ги обезбеди сопстевените граници и не и е потребен договор со Турција за да ја сопре миграциската криза, изјави денеска австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц. Курц, за австрискиот сајт „Фокус“ оцени дека европските лидери не треба да потклекнат под притисокот на Турција за воведување на …

Повеќе

Во Брисел повтроно затворија метро станица поради сомнителен пакет

Повторно тревога во Брисел, овој пат поради заборавен пакет. Утринава метро станица “Симонис” во белгиската престолнина беше евакуирана поради откритие на  сомнителен пакет во празна просторија. Тоа го  објавија локалните медиуми повикувајќи се на претставник на Митрополитот на  транспортната  служба. Метро возовите и трамваите  ја поминуваат делницата без да запираат. …

Повеќе

Јушченко: Во 2008-та 70 отсто од Украинците го сакаа Путин за претседател, сега…

Во 2008 година 70% од Украинците сакаат даго  видат за претседател Владимир Путин. Тоа го открива третиот претседател на земјата Виктор Јушченко во широко  интервју за украинското издание “апостроф” по повод 25-годишнината од независноста на Украина. Интервјуто содржи критика како кон украинското национално сознание, така и кон политика на Русија. …

Повеќе