Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1408)

Европа

Штајнмајер: Русија не може да биде алтернатива на Турција,за партнерството со НАТО

Германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер смета дека за Турција, Русија не може да биде алтернатива за партнерството со НАТО, пренесува ТАСС. – Убаво е тоа што по соборувањето на рускиот воен авион од страна на Турција, повторно има зближување. Во исто време, не сметам дека односите помеѓу двете земји ќе …

Повеќе

Германија почна да екстрадира се повеќе мигранти

Политиката на солидарност на канцеларката Меркел наоѓа се помалку разбирање.   Во првото полугодие од 2016 година Германија спречила влегувањето на 13 000 мигранти и одобрила екстрадицијата на уште толку. Тоа е повеќе отколку за целата 2015 година Програмата за репатриција на странците се засилија, забележува “Ноје Оснабрјукер Цајтунг”. Мнозинството од …

Повеќе

16-годишна, планирала нови напади во Франција

Девојката била администратор на група за комуникација од наводни џихадисти Француската полиција спречи нов терористички напад во Париз.Властите успеаја да го разбијат божем непробојната  апликација за разговор Телеграм и открија морбидна планови на група тинејџери. Уапсено е 16-годишно девојче. Утврдено е дека тоа било администратор на група на социјалните мрежи која се …

Повеќе

Лисабон: Неколку илјади пожарникари гаснат шумски пожари

Повеќе од 4.400 пожарникари се борат со шумски пожари кои зафатија делови на Португалија, соопшти власта во Лисабон. Националната Управа за цивилна заштита наведе дека денеска на кризните подрачја се упатени 1.500 пожарникарски возила и 32 авиони кои треба да се справат со 702 пожари кои се појавија пред неколку …

Повеќе

Нов крвав масакр во Германија: Непознат маж со нож напаѓал минувачи!

Непознат маж нападна со нож минувачи во германскиот град Магдебург, информираат локалните медиуми. Има тешко ранета жена. Локалната полиција соопштува дека виновникот успеал да се скрие. 64-годишната жена е одведена во болница и е надвор од животна опасност. Уште неколку лица добиле полесни повреди. Од полицијата велат дека напаѓачот е …

Повеќе

Врховниот суд на Италија дозволи референдум за уставни промени

Врховниот касационен суд на Италија денеска даде зелено светло за национален референдум за промени во Уставот, пренесе “Ројтерс”. Судот пресуди дека се собрани повеќе од потребните 500.000 валидни потписи за поддршка на анкетата. Владата има 60 дена да одлучи на кој датум ќе биде гласањето – веројатно во периодот октомври- …

Повеќе

Истрага во “Ербас” поради измами и корупција

Британските власти почнаа истрага против воздухопловствниот концерн “Ербас” за корупција, мито и измами, пишува “Фајненшл тајмс”. Компанијата користела нелегални практики при продажбата на патнички авиони. Се проверуваат договори склучени преку надворешни консултанти. Во центарот на истрагата е употребата на посредници за трансакции, поддржани од државата. “Ербас” во петокот објави дека …

Повеќе

Турција: Вкупно 216 војници се во бегство

Вкупно 216 војници, меѓу кои и девет генерали се во бегство повеќе од три недели по неуспешниот државен удар во Турција, соопшти владата во Анкара. -Вкупно 186 припадници на оружените сили и 30 членови на жандармеријата се во бегство. Меѓу нив има и девет генерали, изјави портпаролот на турската влада …

Повеќе

Могерини: Опстанокот на ЕУ никогаш не бил понеизвесен

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини смета дека новата надворешнополитичка и безбедносна стратегија на Унијата треба да продолжи со комбинирање на „меки и цврсти“ моќи на ЕУ, преку јакнење на меѓусебната солидарност на членките и продолжување на соработката со НАТО. Таа нагласи дека „ЕУ мора …

Повеќе

Над 160 пожари моментно беснеат во Португалија

  Повеќе од 3.000 пожарникари во Португалија моментно се борат со 160 пожари, од кои осум се оквалификувани како големи, соопштија вчера локалните власти. Природните непогоди на северот од земјата, кои избувнаа в петокот, својата кулминација ја достигнаа вчеравечер. Во околината на градот Авеиро се ангажирани 370 пожарникари, пет авиони и еден хеликоптер кои …

Повеќе