Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1409)

Европа

Лидерот на ЛНР е отпуштен од болница по обидот за атентат

Состојбата на Игор Плотницкиј се подобри. Шефот на самопрогласена Луганска народна република (ЛНР) Игор Плотницкиј, врз кого беше извршен атентат, е отпуштен од регионалната болница, пренесува Интерфакс, повикувајќи се на извор. “Состојбата на шефот на републиката се подобри, лекарите се одлучија за амбулантски режим на лекување”, изјави изворот. Тој соопшти …

Повеќе

Големи шумски пожари беснеат во Португалија

Повеќе од 2.000 пожарникари учествуваат во гаснењето на големиот број шумски пожари во северниот дел на Португалија, со помош на два канадери и еден хеликоптер, соопштија утрово локалните власти. Во еден од најголемите, од вкупно 79 пожари, изгоре шума во близина на градот Мелреш е Медаш, во близина на Порто. …

Повеќе

Од инает „верско шоу”: Вартоломеј и Николај „си ги – мерат со селски марифетлуци„

 Митрополит Николај Пловдивски и Вселенскиот патријарх Вартоломеј (десно) И двајцата се Масони и страдаат од манија за величие. Искористување и одбивањето да се оди на Вселенскиот собор, организиран од Вартоломеј, нели цели четири патријаршии се оправдаа дека нема да земат учество на светиот соборот, кој нема како да се нарекува …

Повеќе

Шведска и натаму го поддржува членството на Турција во ЕУ

  Шведскиот министер за надворешни работи Маргот Валстром изјави дека неговата земја и натаму ја поддржува кандидатурата на Турција за членство во ЕУ, објави весникот „Хуриет дејли њуз“. – Ние и натаму го поддржуваме членството на Турција во ЕУ, потенцира Валстром во интервју за шведскиот весник „Експресен“.

Повеќе

Откриено е кој е окрвавениот маж во Германија, полицијата се подготвува да го нападне

  Напаѓачот бил  роден од Македонија и во “исклучително пресметлива  состојба”,  и не е познато дали држи заложници   Анитетрористичната полиција на Германија се подготвува да изврши упад во зградата во која окрвавена маж влезе и се забарикадирал. Командосите беа повикани во ресторан “Дубровник” во германскиот западниот град Сарбрикен по сигнал …

Повеќе

Ги поврзува ли нешто Трамп и Путин?

      Според предизборниот штаб на Хилари Клинтон, руските такни служби ги хакирале серверите на Демократската партија со цел извлекување на е-пошта во корист на републиканскиот кандидат Доналд Трамп. Некои експерти ја споделуваат загриженоста дека ако навистина Трамп е поврзан со Русија, Москва може да влијае на резултатите од …

Повеќе

Sky News: Банди од Источна Европа испорачуваат на Запад автоматско оружје на секој кој сака

Сообраќајот поминува низ планините на Балканот, тврди весникот   Додека британските служби за безбедност предупредуваат за потенцијални напади врз Лондон по примерот на Стен во Париз, телевизија Sky News беше информирана од банди во Источна Европа дека побарувачката на понудените од нив оружје во Европа нагло се зголеми до небесата за …

Повеќе

Пинк пантери за 48 секунди украле накит вреден 400.000 евра

  Петмина српски државјани, членови на бандата Пинк пантер уапсени се во Барселона за време на грабеж на златарница, од која за само 48 секунди изнеле накит вреден 400.000 евра, соопшти вчера шпанската полиција. Уапсените се фатени на дело, во момент додека бегале од златарницата, а едниот од нив имал …

Повеќе

Нападот со мачета е потврден тероризам

Белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека „племинарните индиции“ укажуваат дека вчерашниот напад со мачета на две полицајки во градот Шарлоа бил чин на тероризам, но дека полицијата се уште собира информации. Мишел одлучи да го прекине својот одмор на југот на Франција и ќе се врати во Белгија за утре …

Повеќе

(ВИДЕО+ФОТО) Во борбите за Алепо: Сириската армија и руските ВКС ликвидираа над 2.000 терористи, а 3500 се ранети

Терористите подготвуваатт армија од камикази Во Алепо продолжува заедничката руско-сириска хуманитарна операција за помош на мирното население на градот, и покрај обидите на џихадистите од терористичката група “Џебхат ан Нусра” и т.н. “умерена опозиција”, поддржана од САД, да го спречи локалното население да ги напушти блокираните области на градот. Воен …

Повеќе