Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1410)

Европа

Русија воведува санкции за Украина од 1 јануари

Рускиот премиер Дмитриј Медведев денеска потпиша директива за воведување економски санкции против Украина, кои ќе стапат на сила на 1 јануари 2016 година. Санкциите се одговор на казнените мерки што Киев ги воведе кон Москва. Медведев објасни дека мерките против земјоделските производи, суровински материјали и прехранбени производи во август биле …

Повеќе

Путин: Ние нема да мавтаме со нуклеарниот стап, но ќе бидеме фактор за одвраќање

Проблемот на Европа е во тоа дека  го предаде својот суверенитет не на НАТО, туку на САД Русија нема намера да мавта  со “нуклеарниот стап”, но ќего  насочите своето нуклеарно оружје како фактор за одвраќањем  вели претседателот Владимир Путин во интервју за филмот “Светски ред”, кој ќе биде емитуван во целост …

Повеќе

Рогозин го спореди Јаценјук со гумена кукла од сексшоп

“Украина исфрла ѓубрето од куќата”, напиша на Фејсбук рускиот вицепремиер Дмитриј Рогозин коментар на сликата, на која се гледа препирките меѓу пратеникот Олег Барни со премиерот Виктор Јаценјук во украинскиот парламент. “Го изнесуваат како гумени кукла од сексшоп”, додава вицепремиерот. Во петокот во украинскиот парламент Барни, пратеник од претседателската фракција …

Повеќе

Во ЛНР убиен козачки лидер- му го разнеле возилото додека одел на сопствената свадба

На територијата на Луганската народна република (ЛНР) беше разнесен автомобилот со кој одел на својата свадба 39-годишниот лидер на локалните Козаци Павле Дремов, со прекар Батја. Соопштението е на Интерфакс. Автомобилот е уништен на патот Првомајск – Стаханов, детали за инцидентот не се објавени. Според првичните извештаи возачот на автомобилот …

Повеќе

Му подари цвеќе на Премиерот и го дигна во раце- крвава тепачка во украинскиот парламент

Featured Video Play Icon

Украинските пратеници од блокот на Петро Порошенко и Народниот фронт влегоа во судир во парламентот за време на презентацијата за извештајот на владата за работата во текот на годината, пренесоа агенциите. Тепачката почнала откако пратеникот Олег Барни од БПП, кој собирал потписи за иницијативата за недоверба кон владата, му подарил …

Повеќе

“Ди Велт”: Брисел ги укинува визите за Украина и Грузија од летото на 2016 година

Се очекува на 15 декември Европската комисија да го објави позитивните извештаи за двете страни Европската комисија ќе ги укине визите за украинските и грузиски граѓани од летото на 2016 година и за таа цел ќе објави извештај со позитивна оценка за текот на реформите во двете земји, пишува “Ди …

Повеќе

На САД им здосади да ја чекаат Украина- олигарсите бараат трпение додека им ги крчмат парите

Корупција, олигархиските структури, кршење на слободата на говорот – сето тоа го има во Украина. Трпението на САД кон Киев веќе се исцрпува, пишува DW пред почетокот на посетата на Бајден во земјата. Повеќе од една година му требаше на украинскиот претседател Петро Порошенко, додека се сети за најважното предизборно …

Повеќе

Обновени борбените дејствија во Украина

Еден украински војник е убиен изминатите 24 часа во проруските сепаратистички региони, каде вчера повторно почнаа спорадични битки, соопшти денеска командата во Киев. Војникот загинал во селото Зајцево, кое се наоѓа на граничната линија меѓу војските на 50 километри северно од бунтовничкото упоруште Доњецк. – Сепаратистите ги напаѓаа со минофрлачи …

Повеќе

Порошенко ја доби првата “европска по уста”- холандскиот премиер го приземји да не лета по европските небеса

Украинскиот претседател Петро Порошенко за време на посетата во Холандија изјави дека договорот за бесцаринска трговија со ЕУ е “последното простување со комунизмот”, соопшти Associated Press.За возврат премиерот Марк Рюте по средбата со Порошенко побрза да ги увери граѓаните на земјата, дека тој трговски договор нема да доведе до влегувањето …

Повеќе

(ВИДЕО) Украински пратеници го наградија турскиот пилот кој го симна рускиот авион Су-24

Featured Video Play Icon

Двајца пратеници од Врховната Рада се постапија брутално со сеќавањето на рускиот пилот, кој беше застрелан од туркменистански терористи во Сирија. Парламентарците Јулиј Мамчур и Алексеј Гончаренко го наградија симболично турскиот пилот, кој го симнал рускиот авион Су-24, и поставија на оградата на амбасадата на Турција во Киев црвена ѕвезда …

Повеќе