Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1411)

Европа

Нов напад со нож во Лондон

Еден маж попладнево бил нападнат со нож во трговскиот центар „Вестфилд Лондон“ во западниот дел на британскиот главен град, објави електронското издание на весникот „Индепендент“. Нападнатиот маж се здобил со убодни рани по што е пренесен во болница. Очевидци на настанот изјавија дека веднаш по нападот виделе две лица како …

Повеќе

Се повеќе Турци бараат азил во Германија -Едоган чисти се !

Се повеќе турски граѓани поднеле барање за азил во Германија на позадината на тековните мерки за пронаоѓање на учесници во обидот за преврат против претседателот Реџеп Ердоган од 15 јули.   Во првата половина на година се регистрирани 1719 барања за азил. Тоа е речиси ист број како во текот …

Повеќе

Италијански сенатор лишен од имунитет и уапсен под сомнение за врски со мафијата

  – Италијанскиот сенатор Антонио Стефано Кариди (47) од малата десноцентристичка парламентарна група е уапсен под сомнение за врски со мафијата.  Италијанскиот Сенат го лиши од имунитет нивниот член, кој ги увери неговите сопартијци дека е невин. Обвинителството на Реџо де Калабрија сепак го сомничи дека е еден од „невидливите“ во мрежата …

Повеќе

Терористите од Париз и Брисел добивале дебела социјална помош

Над 50 000 евра исцедиле  петмината од белгиската држава  Петмината  изведувачи на терористички акти во Брисел и Париз добивале социјална помош од белгиските власти, и тоа вкупната сума е над 50 000 евра, соопштува Wall Street Journal.Последните приходи на сметките на терористите биле три недели пред атентатите, објаснуваат белгиските иследници. Конкретно главниот …

Повеќе

Масовна паника во центарот на Париз (Фото / видео)

Ситуацијата се случува во услови на бројни совети од страна на властите луѓето да останат дома и да не користат  петарди,  без огномети , бомбички и друга пиротехника Жители и туристи на Париз беа во стампедо по улиците на градот околу Плоштадот на Републиката. По ужасот во петокот вечер, луѓето …

Повеќе

Германија исплашена од хемиски напад

Власта презема мерки против евентуалната закана. За прв пат од 1995 година владата на Германија го обнови својот концепт за цивилна заштита во случај на масовна терористички напад. Се очекува концептот да биде одобрен од кабинетот на 24 август. Прво, Берлин планира да ги зголеми резервите на антибиотици и вакцини …

Повеќе

Украински пратеник: Од индустриска држава се претворивме не во банана, туку во Република на цвеклото

Ова ќе се случи конечно, ако не биде склучен веднаш мир со Донбас, го сподели своето размислување Вадим Новинскиј на социјалните мрежи. Не во “банана”, тукуа во “република на цвеклото” ќе стане конечно Украина, ако веднаш не тргне кон мир во Донбас. Така ја карактеризира денешната ситуација во земјата украинскиот …

Повеќе

Јутарњи: Путиновиот десант на Србија, Хрватска има одговор

Припадници на руската армија оваа есен ќе учествуваа во уште две воени вежби во Србија, пишува “Јутрањи” и истакнува дека тоа ќе биде на 30 километри од хрватската граница. Како што наведува весникот, воените аналитичари во Србија велат дека овие вежби “Србија и Русија му туркаат прст во окото на …

Повеќе

Париската полиција под зголемена готовност поради бегалец, кој можеби планира напад

Безбедносните служби во Париз објавија фотографија од Авганистанец, кој е во бегство, а кој е осомничен дека можеби планира напад во главниот град на Франција. – Полицијата не го знае името на Авганистанецот и не почнала активна порага по него, изјави претставник на полицијата. Според француските медиуми, мажот престојувал во …

Повеќе

Убиената жена во центарот на Лондон е Американка, а напаѓачот е Норвежанец од сомалиско потекло

Жената, која синоќа беше убиена при напад со нож во центарот на Лондон, е 66-годишна Американка, изјави заменик директорот на Скотланд јард, Марк Роули. – Убиената жена е Американка, а петмината повредени се државјани на Австралија, САД, Израел и Велика Британија, потврди Роули, без да наведе повеќе детали за настраданите. …

Повеќе