Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1412)

Европа

Убиената жена во центарот на Лондон е Американка, а напаѓачот е Норвежанец од сомалиско потекло

Жената, која синоќа беше убиена при напад со нож во центарот на Лондон, е 66-годишна Американка, изјави заменик директорот на Скотланд јард, Марк Роули. – Убиената жена е Американка, а петмината повредени се државјани на Австралија, САД, Израел и Велика Британија, потврди Роули, без да наведе повеќе детали за настраданите. …

Повеќе

Киев ги одби акредитивите на новиот руски амбасадор

Украинското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека одбило да ги прими акредитивните писма на новопредложениот руски амбасадор во Киев, Михаил Бабич, со образложение дека прашањето за негово именување во овој момент „не е на дневниот ред“. – Тоа прашање е симнато од дневниот ред, изјави претставничката на Министерството, Олена …

Повеќе

Турција издаде налог за апсење на Ѓулен

Судот во Истанбул денеска издаде налог за апсење на исламскиот лидер Фетулах Ѓулен, кој живее во доброволен прогон во САД, а кого Анкара го обвинува за организирање на пучот во Турција. Во судскиот налог стои дека Ѓулен го „наредил обидот за пуч од 15 јули“. Турската влада наведе дека Ѓулен …

Повеќе

Напаѓачот во Лондон е 19-годишник со нарушено ментално здравје

  Напаѓачот во Лондон, кој синоќа со нож уби една жена, а повреди пет други лица, е 19 годишен тинејџер, соопшти лондонската Метрополитен полиција. Комесарот на полицијата Бернард Хоган-Хау , во првата изјава за британската јавност, изјави дека „менталното здравје (на напаѓачот) е значаен фактор„ во овој инцидент, но потврди …

Повеќе

Обама: Ќе работиме со Русија, без оглед на нападите

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сајбер нападите против Демократската партија на САД нема да го попречат САД и Русија да бараат решенија за конфликтите во Украина и Русија. Во САД многумина ја обвинуваат Русија дека стои зад сајбер нападите против серверот на Демократската партија, од кои се дозна дека …

Повеќе

Мигрантски протест во центарот на Стокхолм против заострувањето на правилата за прифат на бегалци

  Стотици мигранти синоќа на централниот стокхолмски плоштад Мунтторгет, пред зградата на шведскиот Парламент, протестираа против законот, што влезе во сила на 20 јули, а со кој се заоструваат правилата за прифаќање на бегалци во ова скандинавско кралство, пренесе ТАСС. – Не можам да сфатам како овој закон го минал …

Повеќе

Напад со нож во Лондон – една жена е убиена

Една жена била убиена, а неколку луѓе – повредени во напад со нож во центарот на Лондон, соопштија од полицијата и додаваат дека се испитува евентуално терористички напад.   Сторителот на нападот е уапсен, откако претходно бил поразен  со електрошок . Уапсениот е 19-годишно момче, кој нападнал синоќа минувачи на плоштадот, …

Повеќе

Висок турски генерал со анализа за обидот за преврат и флертот на ЦИА со Гулен!

Бунтот на поддржувачите на проповедникот по ништо не личи на претходните воени преврати во земјата. Поранешниот началник на Генералштабот на Турција Илкер Башбуг ги анализира контрамерките на претседателот Ердоган и на владата по неуспешниот обид за државен удар, и упати 10 пораки. Башбуг даде интервју за телевизиска емисија на CNN …

Повеќе

(ВИДЕО) Поправка во демократска Украина: Новиот асфалт со раце може да се кине

Изведувачот не ја почитувал технологијата за поправка на патот. Во украинското село големиот Кучуров во Черновицка област беше поставен нов чуден асфалт, кој може да биде скршен со голи раце. “Изведувачот само што ја беше завршил поправката, кога локалните жители покажаа дека технологијата е нарушена”, објавија локалните медиуми.

Повеќе

Британски пратеници бараат засилени воени патроли низ Ламанш

Британските пратеници побараа бродови на Кралската воена морнарица да патролираат низ каналот Ламаш, за да ја штитат територијата на Велика Британија од терористи и шверцери на мигранти. Во извештај на парламентарната Комисија за внатрешни работи, се објаснува дека таа побарала дополнителни патроли на Воената морнарица, затоа што сегашните бродови на …

Повеќе