Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1420)

Европа

Гројсман и Нуланд разговараа за напредокот на Минската спогодба

  Новиот украински премиер Володимир Гројсман и помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд разговараа вчера во Киев за напредокот во исполнувањето на Минската спогодба, соопшти прес-службата на украинската Влада.  Гројсман и Нуланд разговараа исто така и за идниот тек на реформите во Украина, како и за …

Повеќе

Почна “зортот” за кримските Татари поради анти-руски активности…

Врховниот суд на Крим ја забрани дејноста во Русија на јавното здружение Меџлис на Кримската Татари и го прогласи за екстремистичка организација. Тужбата против главната невладина структура на муслиманите на анектираниот полуостров беше поднесен на 13 април од главниот обвинител на Крим Наталија Поклонскаја. Неколку дена откако таа ги прекина …

Повеќе

Хорор во Украина: Украински војник застрела колеги, го обеси командантот и избега вооружен

Војник од окупацискиот украински кор во Донбас застрелал свои колеги, обесил командантот и избегал, и го зелт сето достапно оружје. Тоа го објавија украински блогери, цитирани од rusvesna.su.Според нив младичот припаѓал на умерената опозиција и го зел пиштолот, за да се бори со крвавиот режим во Киев. Официјално причините уште …

Повеќе

Украински војници убиле командант и тајно го закопале

Крај село Новоселовка на територијата на ДНР е пронајден труп на украински офицер. Пред тоа офицерот е прогласен за предавник, бидејќи неочекувано исчезнал од единицата. Подоцна е утврдено дека го убиле неговите потчинети и го закопале во полето. “Петмина милитанти на 8 март го претепале до смрт 36-годишниот постар полковник, …

Повеќе

Порошенко бара “Балкански сојуз”- заедничка морнарица на Бугарија, Романија и Украина за заштита од Русија…

Украина цврсто сака формирање заедничка бугарско-украинско-романска воена бригада, како и распоредување на заедничка флота под покровителство на НАТО во Црното Море. Ова го изјави украинскиот претседател Петро Порошенко за време на официјалната посета на Букурешт, соопшти Romania Insider. “Ја поддржуваме иницијативата на Романија за формирање на заедничка флота во рамките …

Повеќе

ЕК предложи укинување на визите за граѓаните на Украина

Европската комисија им предложи денеска на Европскиот парламент и на Советот на ЕУ укинување на визите за државјаните на Украина за влез во земјите од Шенген зоната. Доколку овој предлог биде прифатен, укинувањето ќе се однесува на украинските државјани, кои имаат биометриски пасоши.   ЕК појаснува дека целта е да …

Повеќе

ДНР известуваат: Киев префрлил платеници- снајперисти во Донецк!

Разузнавањето на ДНР откри полски одред платеници-снајперисти само на три километри од линијата на допир на завојуваните страни крај Донецк, соопшти Донецката агенција за вести (Дан). “Разузнавањето на ДНР продолжува да ја фиксира концентрација на сили и средства покрај линијата на допир. Во реонот на градот Красногоровка (на три километри …

Повеќе

Порошенко: Со Путин е договорено ослободување на Надја Савченко

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека постигнал договор со рускиот претседател Владимир Путин за ослободување на украинскиот пилот Надја Савченко, која се наоѓа во затвор во Русија. Порошенко рече дека вчера телефонски разговарал со Путин и оти усогласиле начин на кој ќе биде овозможено Савченко да се врати во …

Повеќе

Украина стави во борбена готовност војските долж границата со Крим

Украинските војници во Херсонската област на границата со Крим се донесени во состојба на борбена готовност. Ова го соопшти претседателот на Херсонскиот окружен совет Андреј Путилов. “Експлозијата во Новоалексеевкиот Генически регион, како резултат на што загина еден човек и четворица беа повредени, е квалификуван како терористички акт. Откриени се експлозиви …

Повеќе

The New York Times: Јаценјук стана симбол на “украинскиот ќорсокак”

Поддршката која имаше од Запад испари поради корупција и неговите врски со олигарсите Оставката на премиерот на Украина Арсениј Јаценјук беше неочекувана и забележа нов период на политичка неизвесност во земјата, пишува The New York Times, . Јаценјук некогаш имаше поддршката на Запад, но поради низа скандали и грешки оваа …

Повеќе