Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1430)

Европа

Македонски новинар и дипломат на украинската црна листа

  Македонскиот новинар Христо Ивановски и дипломатот Драган Јањатов се најдоа на црната листа од безмалку 400 дипломати, новинари и политичари која ја потпиша украинскиот претседател Петро Порошенко. Листата содржи имиња на над 40 новинари и блогери, вклучително и новинари вработени во Би-би-си, Ел Паис, Дие Цајт и други медиуми …

Повеќе

Украина го прогласи Берлускони за персона нон грата

Службата за безбедност на Украина донесе одлука да му забрани на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони да влегува во земјата, објавија Апостроф. Мерката ќе остане во сила три години, се вели во официјалниот документ. “За граѓанинот на Италија Силвио Берлускони е издаден декрет за забрана за влегување на територијата на …

Повеќе

Политичар: Украинците да се подготват за “крајот на светот”

Лидерот на движењето “Украински избор” Виктор Медведчук ја коментираше изјавата на “Укренерго” за запирање на струјата во текот на зимата на територијата на Украина. Политичарот го изложил своето мислење во Facebook.Според Медведчук, сегашната Киевска власт се соочува со сериозни проблеми со снабдувањето со енергија секоја зима. “Укренерго “ветува дека ќе …

Повеќе

Украина повторно бара оружје од Западот

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара денеска од западните сојузници да и испорачаат оружје на Украина, кое, како што рече, и е потребно за одбрана од проруските сили. Тој во интервју за германскиот весник „Ди Велт“, нагласи дека на Украина и е неопходна поддршка, посебно кога станува збор за одбранбено оружје. …

Повеќе

Путин: Нема алтернатива на договорите од Минск-2

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека нема алтернатива на Минските договори , пренесоа агенциите, повикувајќи се негови изјави пред новинарите во Севастопол. Прашањето за судбината на Донбас не треба да ја решава Русија. Со душата и срцето ние сме со Донбас. Сега главно е да се воспостави директен контакт меѓу …

Повеќе

Forbes: Киев залудно се грижи за Европа поради “Северен поток-2”

Изјавите на украинската страна за закана на европската енергетска безбедност од страна на “Гаспром” не одговара на реалната ситуација на пазарот, смета аналитичарот на Forbes Кенет Рапоза. Според Рапоза ниту за Европа, ниту за Украина ситуацијата не е критична.В петок на економски форум во Киев шефот на “Нафтогас” Андреј Коболев …

Повеќе

Во Донбас “Десен сектор” се судри со единица на украинската армија

Разузнавањето на ДНР соопшти за вооружен судир меѓу украинска воена единица и “Десниот сектор” во населбата Волноваха, соопшти РИА Новости. “Во Волноваха има вооружен судир меѓу борци на “Десниот сектор “и војници од украинската армија. Причина за конфликтот бил обидот на командантот на националистите на областа со помош на борците …

Повеќе

Петиција за Саакашвили да биде украински премиер

Украинските поддржувачи на поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили собраа повеќе од 26 илјади потписи, на петиција во која се препорачува тој да биде премиер на Украина. Саакашвили кој од мај годинава управува со украинскиот регион Одеса, рече дека не се гледа како украински премиер. Претседателот Петро Порошенко во август презентираше …

Повеќе

Што замислил Путин за старата руска база Сирија-сопствена коалиција против ИД за отстапки во украинското прашање?

Се тврди дека Путин има свој “план за Сирија”, околу кој засега само се погодува. Експертите сметаат дека тој кова сопствена коалиција против исламистите од ИД, за да добие отстапки во украинското прашање. Позицијата на портпаролот на рускиот претседател Путин не беше од најпознатите категорични: “Немам никакви информации за такво нешто”, изјави тој …

Повеќе

Околу 8.000 луѓе се убиени во конфликтот во источна Украина, соопшти ОН

Најмалку 7692 луѓе се убиени, а 17 811 – повредени во конфликтот во источна Украина од средината на април 2014 година, соопшти денеска Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човекови права. “Ова е конзервативна проценка и реалните броеви може да се значително повисоки”, се истакнува во редовниот 11 -ти …

Повеќе