Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1440)

Европа

Осум војници убиени во источна Украина

Осум украински војници се убиени, а 16 повредени во изминатите 24 часа во источна Украина, соопштија украинските власти, велејќи дека проруските бунтовници спровеле еден од најжестоките напади од потпишувањето на мировниот договор во февруари. Според украинските власти ова е уште еден доказ за кршење на договорот и враќање кон воените …

Повеќе

Десен сектор распореди гранични премин околу Лавов

Десен  сектор објави дека е земен  под контрола градот Лавов . Околу градот се изградени контролни пунктови и гранични премини . Борци на Десен сектор патролираат во градот, за да  ги избегнат провокациите. Експлозија пред полициска станица рани двајца полицајци. Во последните денови Западна Украина е сцена на насилство меѓу силите на редот …

Повеќе

Деветмина Украинци на лекување во Чешка

Чешката Армија денеска со специјални авиони ќе транспортира девет пациенти, кои се болни или повредени во воениот конфликт во источниот дел на Украина. Како што јави дописникот на МИА од Прага, седум возрасни и две деца, кои се дел од хуманитарниот проект „Медевак“, ќе се лекуваат во болници во Острава …

Повеќе

Порошенко нареди разоружување на сите паравоени формации

Украинскиот претседател Петро Порошенко им нареди на Министерството за внатрешни работи и на Службата за безбедност да ги разоружаат сите незаконски вооружени формации во земјата, јави ТАСС. – Ниту една политичка сила не треба и нема да има никаква вооружена група. Ниту една политичка организација нема право да поседува криминални …

Повеќе

“Десен сектор” му објави војна на официјален Киев

Украинската националистичка организација “Десен  сектор” му објави во Мукачево војна на официјален Киев, пишува “Росијскаја газета”. Масакрот во град Мукачево – реонски центар од Закарпатието, извршено во саботата од борци на “Десен сектор”,го соочи официјален Киев пред тежок избор – или да ги прогласи овие “вистински патриоти” за обични разбојници, или …

Повеќе

По акцијата на “Десeн сектор” во Украина: 4 убиени и 14 повредени

4 лица загинаа по крвава престрелка во украинскиот град Мукачево во саботата со учество на активисти на националистичката фракција “Десен сектор”. Во конфликтот има 14 повредени, што предизвика украинските служби за безбедност да прогласат евакуација на цивилното население и да планираат операција за разоружување на борците.  Лидерот на “Десен сектор” Дмитриј …

Повеќе

(ВИДЕО 18+) Од пукањето на “Десен сектор” во Мукачево

Featured Video Play Icon

Очевидци на пукањето во Мукачево прикачиле во мрежата клипови, на кои се гледа како во градот почнуваат крвавите настани од 11 јули. Конкретно, има видео на кое добро вооружени борци на “Десен сектор” блокираат улица, на која се наоѓаат ресторанот “Змеј” и спортскиот комплекс “Антарес”, сопственост на пратеникот Михаил Лано. Токму …

Повеќе

Се евакуират жителите на селата во кои се кријат борци на “Десен сектор”

Украинските сили за безбедност спроведуваат евакуација на мирните жители на неколку села во регионот на кои се кријат борци од радикалната организација “Десен сектор”, кои избегале од местото на престрелката во град Мукачево. Ова го соопшти РИА Новости, повикувајќи се на заедничка декларација на МВР и Службата за безбедност (СБУ) на …

Повеќе

„Десен сектор“ ја запали Украина

Поддржувачите на “Десен сектор” по пукањето во Мукачево излегоа на улиците на неколку украински града. Доцна вчера околу 60 поддржувачи на организацијата почнаа акција на протест пред управата на МВР на Украина во Днепропетровската област. Насобраните бараа оставка на министерот за внатрешни работи Арсен Аваков поради престрелката во Закарпатието.  Во Лавов неколку …

Повеќе

Порошенко: Значително зголемена терористичката закана во Украина

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека терористичката закана во земјата „значително се зголемила“. На средба со премиерот Арсениј Јацењук и министерот за внатрешни работи Арсен Аваков Порошенко рече: „Нивото на партизански и терористички закани во регионот надвор од зоната на конфликтот, значително се зголемило“. Порошенко не даде повеќе детали, …

Повеќе