Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 1463)

Европа

ЕУ го блокира договорот меѓу Русија и Унгарија за изградба на нуклеарната централа

Зделката меѓу Русија и Унгарија за изградба на два енергетски блок на нуклеарната централа “Пакш” е блокирана со одлука на Европската унија,  пишува весникот The Financial Times. Вредноста на договорот е 12 милијарди долари.Унгарската влада “категорично ја негира” информацијата дека Бриселго  замрзнува планираното проширување на унгарската нуклеарна централа “Пакс” пренесе АФП. …

Повеќе

Украинската полиција ја квалификува експлозијата во Одеса како терористички акт

Украинската полиција ја квалификуваше експлозијата во канцеларијата на украинската партија “Само-помош” во Одеса како терористички акт, пренесе РИА Новости. Експлозијата избувна во ноќта на четврток. Непознат детонирал експлозивна направа пред влезот на канцеларијата на политичката партија. Жртви и повредени нема. Како резултат се нанесени штети на зградата на канцеларија, искршени …

Повеќе

Експлозија на метро-станица во Киев

Во реонот на метро станицата “Видубичи” во Киев имало експлозија. Ова го пријави ТСН, повикувајќи се на локалната полиција. Експлозијата е дело на непознато лице и претставува реактивно осветлувачко полнење кој не е муниција, туку пиротехничко средство.Првично беше објавено дека пред влезот на метростаницата била фрлена граната. Настрадани како резултат …

Повеќе

Сеуште сте во Украина, повлечете се- се обрати НАТО кон Москва

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Русија продолжува да вооружува и да обучува проруски сепаратисти во источна Украина и ја повика Москва да ги почитува прекинот на огнот преку целосно повлекување од конфликтот, соопштува Ројтерс. Запрашан на прес-конференција за американски дипломатски коментар дека руски тенкови ја преминале украинската …

Повеќе

Сергеј Лавров му предложи на Западот да размисли за санкции против Киев

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров му предложи на Западот да размисли за санкции против украински власти, за да ги натера да го почитуваат постигнатото во Минск , пренесе Интерфакс. “Не знам какви инструменти за притисоци над Киев имаат Американците и Европејците, но може да прибегнат до нивните омилени …

Повеќе

Разнесен мост кој ја поврзува Украина со Луганска народна република

На територијата на Украина е разрушен железнички мост кој ја поврзува земјата со самопрогласената Луганска народна република, јави Интерфакс. Од министерството за вонредни ситуации во Луганск прецизираа дека мостот бил лоциран во близина на градот Горск, а оваа железничка линија служи претежно за дотур на јаглен од регионот кон остатокот …

Повеќе

AFP: Путин ја опиша тајната операција за заземањето на Крим

Претседателот на Русија Владимир Путин откри моментот кога  ја издал тајната наредба за анексија на Крим, пренесе AFP . Во трејлер на документарниот филм на државната телевизија “Россия-1” Путин зборува отворено за контроверзното заземањето на Крим од Москва пред една година. Рускиот лидер раскажува за полноќната средба со шефовите на …

Повеќе

Порошенко ја откри содржината на писмото од Путин

 Претседателот на Украина Петро Порошенко го откри одговорот на Владимир Путин на негово писмо во врска со судбината на Надеж Савченко, пишува Утро.ру. Тоа тој го раскажа пред заменик државниот секретар на САД Ентони Блинкен. Според зборовите на Порошенко, во одговорот Путин напишал дека конечното решение за тоа што ќе …

Повеќе

Вацлав Клаус: САД и некои европски политичари го почнаа украинскиот конфликт

Поранешниот претседател на Чешката Република Вацлав Клаус е песимист: тој не гледа излез од кризата во Украина, бидејќи украинските политичари сакаат да ги решаваат сите со сила, и  тоа странска. САД заедно со некои европски политичари го почнаа украинскиот конфликт, вели тој во интервју за “Тиролер Тагесцајтунг”. А Русија едноставно беше …

Повеќе

Покрај лошото нешто и убаво-избор за најубава жена-борец меѓу проруските сили во Украинa

Жените кои се борат против украинските војници вчера учествувале во натпреварот за најубава жена-борец, заменувајќи ги чизмите и униформата со потпетици и свечени фустани. Настанот го организирале самопрогласените власти во градот Доњецк во чест на Меѓународниот ден на жената, кој се уште се слави ширум поранешниот Советски сојуз. Жените од …

Повеќе