Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 2)

Европа

Од 2022 година: Автомобилот нема да стартува без претходен алкотест

Земјите-членки на Европската унија се согласија за измените во врска со новите автомобили и мини комбињата, односно безбедносната опрема во нив. Така, од 2022 година, сите нови возила што се продаваат во земјите-членки на ЕУ ќе бидат опремени со: приклучок Alcolock, црна кутија, автоматски систем за сопирање, систем на предупредување …

Повеќе

Турција сака да биде на списокот на земји чии граѓани можат да влезат во ЕУ

Официјална Анкара побара од Европската унија (ЕУ) да го надополни својот список на земји на кои граѓаните ќе им биде дозволено да влезат во Унијата, вклучително и Турција, истакнувајќи дека веруваат дека нејзиното исклучување е „грешка“, пренесува порталот „Политико“. Министерството за надворешни работи на Турција ја критикуваше одлуката на ЕУ …

Повеќе

Европската комисија предупредува на зголемена невработеност кај младите за време на пандемијата

Европската комисија ги повика земјите-членки на Европската унија да се борат со невработеноста кај младите, која во последните неколку месеци е зголемена поради пандемијата на коронавирус, пренесе „Индекс“. За борба против невработеноста кај младите, Европската комисија предложи проширување на постојната програма за Гаранција на младите, која беше воведена во 2013 …

Повеќе

Меркел: „Северен тек 2“ мора да биде завршен

Санкциите на САД против гасоводот „Северен тек“ 2 не се во согласност со законските регулативи на Берлин, изјави германската канцеларка Ангела Меркел. „Веруваме дека овој проект е неопходен да се заврши, и ние ќе работиме во таа насока“, рече Меркел, обраќајќи се пред членовите на Бундестагот. Таа повтори дека „Северен …

Повеќе

Австрија им порача на граѓаните да не патуваат во земјите од Западен Балкан

Австрија воведува највисоко ниво на предупредување за патување во Босна и Херцеговина, Србија, Косово, Албанија, Црна Гора и С. Македонија, објави денеска владата во Виена. „Највисокото предупредување за овие земји стапува на сила веднаш“, рече австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг. Ова е безбедносно ниво 6, што обично се …

Повеќе

ЕУ повлече седум милиони маски: Внимавајте при купување, еве кои се бескорисни

Европската унија повлече седум милиони маски, бидејќи тие не ги исполнуваат безбедносните стандарди и не заштитуваат соодветно од вирусот корона, беше објавено по сесијата на Европскиот комитет за внатрешен пазар и заштита на потрошувачите. Според хрватскиот европратеник Томислав Сокол, поплавата на фалсификувани заштитни маски на европскиот пазар, најчесто доаѓаат од …

Повеќе

Граѓаните на Русија одлучуваат за измени во Уставот: Гласаше и Путин, се појави на избирачкото место во Москва (ВИДЕО)

Рускиот претседател Владимир Путин гласаше во Москва за измените во уставот на земјата. Тој се појави на гласачкото место во Руската академија на науките. По повод прогласување на измените на Уставот, Претседателот на Русија вчера им се обрати на граѓаните на Русија и ги покани да излезат на гласање. „Барам …

Повеќе

Германија ја зголемува минималната плата

Минималната плата во Германија треба да се зголеми за 11,7 проценти до средината на 2022 година, едногласно заклучија претставниците на синдикатите, работодавачите и академијата. Во моментов, минималната плата во најголемата економија во Европа е 9,35 евра на час, а до средината на 2022 година треба да се искачи на 10,45 …

Повеќе

Забележан драстичен скок на заболени од Ковид-19 во Австрија

Во Австрија, во изминатите 24 часа, се забележува драматично зголемување на бројот на новозаразени со коронавирус, кој повторно достигна трицифрен број, за прв пат од средината на април. Според Министерството за здравство, бројот на ново заразени лица се зголемил во однос на вчерашниот ден за 107 случаи. Најголем број новозаразени …

Повеќе

Германија денес го презема претседателството со ЕУ

Денес, по 13-ти пат, Германија ќе го преземе ротирачкото шестмесечно претседателство на Европската унија, а за време на мандатот нејзин приоритет ќе биде борбата против пандемијата на коронавирусот и економското и социјалното закрепнување на Европа. Германија го презема раководството на Советот на ЕУ од Хрватска, чиј мандат беше, исто така, …

Повеќе