Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 20)

Европа

Лукашенко: Нови избори не доаѓаат во предвид

Белорускиот претседател Александар Лукашенко вели дека нема да има нови претседателски избори во таа земја и дека тие не доаѓаат во предвид. „Вие нема да доживеете да го видите денот кога ќе направам нешто под притисок. Нема да има повторно избори, затоа што во тој случај, нема да има фабрики, …

Повеќе

Лондон не ги прифаќа резултатите од изборите во Белорусија

Велика Британија не ги прифаќа резултатите од претседателските избори во Белорусија и има намера да ги казни одговорните за задушување на демонстрациите против сегашниот претседател Александар Лукашенко, изјави денеска шефот на британската дипломатија, Доминик Раб. „Велика Британија не ги прифаќа резултатите. Итно ни треба независна истрага на ОБСЕ за пропустите …

Повеќе

ЕУ: Турција предупредена да ги прекине истражувањата во Медитеранот

Турција денеска доби уште едно предупредување од ЕУ, откако објави дека нејзиниот истражувачки брод Јавуз ќе ги продолжи операциите во спорните медитерански води во близина на Кипар до средината на септември. Бродот Jaвуз ќе биде придружуван од уште три турски бродови, иако во предупредувањето на ЕУ се вели дека „сите …

Повеќе

Десетици илјади излегоа на протести против Лукашенко

Десетици илјади луѓе се собраа во центарот на Минск на протест против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Демонстрантите излегоа на улиците и другите градови, а за денеска беше најавен голем национален марш „за слобода“. Неколку десетици илјади луѓе се собраа во центарот на Минск во близина на споменикот „Минск-град херој“ …

Повеќе

Курц: Вирусот влегува во Австрија со автомобил

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека коронавирусот „влегува во Австрија со автомобил“. „Вирусот се шири, пред сè, преку луѓето кои се враќаат од одмор, особено од Хрватска“, рече Курц во разговорот со новинарите. Според него, тоа е причината поради која Австрија донесе одлука да издаде предупредување за патување во Хрватска, …

Повеќе

Лукашенко на својот митинг: Не ја давам Белорусија ни мртов

Повторувањето на изборите би значело смрт на Белорусија како држава, рече денеска на митингот во Минск, претседателот на Белорусија – Александар Лукашенко. „Раководството на НАТО бара од нас да одржиме нови избори. Ако ја исполниме нивната желба, тоа би било смрт за нашата држава“, рече Лукашенко, пренесува ТАСС. Претседателот рече …

Повеќе

Путин и Лукашенко се подготвени заеднички да одговорат на надворешните закани

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, денеска повторно телефонски разговараа за состојбата во Белорусија и протестите по претседателските избори и ја потврдија нивната подготвеност заеднички да одговорат на надворешните закани, пренесува „Белта“. Според прес-службата на претседателот на Белорусија, двајцата потврдиле дека во случај на влошување на …

Повеќе

„Додека ние сме во вселенска облека на 30 степени, вие се забавувате“

„Дојди и кажи ми дека сè е добро, дека нема Ковид и дека можеме слободно да танцуваме во диско. Ние сме во херметички костуми, на 30 степени. Работиме додека се забавувате, сè за дополнителни 100 евра бруто месечно“. Вака медицинскиот техничар Марко Белафиоре ги „поздрави“ младите Италијанци на својата страница …

Повеќе

Макрон: Франција и Германија се моторите на Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон е горд на настапот на фудбалските тимови на неговата земја на најпрестижниот турнир во Лигата на шампионите. Лион синоќа го совлада Манчестер Сити и му се придружи на веќе квалификуваниот Пари Сен Жермен. „Во полуфиналето на Лигата на шампионите, ПСЖ ќе се соочи со РБ Лајпциг, …

Повеќе

Рекорден број на новозаразени во Франција од укинувањето на мерките

Бројот на ново заразени со коронавирусот во Франција се зголеми за 3.310 во саботата, што претставува нов рекорден број по укинувањето на рестриктивните мерки во таа земја, објави француското Министерство за здравство на својата веб-страница. Вкупниот број на заразени со Ковид-19 сега изнесува 215.521, соопшти Министерството, пренесе Ројтерс. Во моментов …

Повеќе