Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 4)

Европа

Штајнмаер: Нема да толерираме омраза и насилство врз муслиманите

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека државата и демократското мнозинство нема да толерираат растечка омраза и насилство што радикалните десничарски екстремисти го покажуваат кон муслиманите во таа држава. Во неговата честитка за Бајрам, тој изјави дека овогодинешниот најголем муслимански празник го засени неодамнешниот расистички терористички напад во Ханау, во кој …

Повеќе

Италијански институт предупреди: Корона на маските останува со денови!

Вирусот Ковид-19 кој долго се задржува на цврсти површини, на заштитните маски може да остане со денови, заради што маските за повеќекратна употреба треба да се исперат во машина по секое користење, а еднократните веднаш да се фрлат по носењето, наведува италијанскиот институт за здравје. Во извештајот кој го објави …

Повеќе

СЕ ПОЈАВИ ВЕСТ ДЕКА КОРОНАВИРУСОТ МУТИРАЛ И СЕГА Е ПООПАСЕН: Веднаш се огласи познатиот научник

Франсоа Балу, директор на Институтот за генетика на Универзитетскиот колеџ во Лондон, објави многу интересна анализа на Твитер. – Постојат тврдења дека КОВИД-19 се стекнал со мутации кои доведуваат до повеќе преносливи типови. Официјално тестиравме дали е тоа случај користејќи 15.000 примероци на геномот SARSCoV2 од целиот свет: … и …

Повеќе

Шпанија е прва во светот по бројот на заболени здравствени работници: Бројките се неверојатни, а се заради недостаток на заштитна опрема

Вo Шпанија, досега 232.500 луѓе се заразиле со коронавирус, од кои повеќе од 50.500 се здравствени работници, што ја прави земја со најмногу заразени лекари и медицински сестри во светот. Речиси три месеци, здравствените работници се соочуваа со недостаток на заштитна опрема и пренатрупани одделенија. Од неодамна започна нивното тестирање …

Повеќе

Сакале да ја сочуваат скијачката сезона, па ја рашириле заразата низ цела Европа: Нови обвинувања на сметка на Австрија

Неколку земји на ЕУ ја предупредиле Австрија на жариште на коронавирус во ски-центарот Ишгл. Виенскиот стандард наведува дека три дена по првото предупредување од Исланд, на 8 март, Данска пријавила инфекција со вирусот корона преку системот за рано предупредување и одговор на ЕУ.   Данците навеле дека се претпоставува дека …

Повеќе

Европски центар за контрола на болести: Вирусот е околу нас и циркулира повеќе отколку во јануари

Европа мора да се подготви за вториот бран на новиот коронавирус, предупреди Андреа Амон, директор на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), откако голем број на земји започнаа да ги олеснуваат ограничувањата. „Прашањето не е дали ќе има втор бран, туку кога и до кој степен ќе …

Повеќе

Луѓето ширум Европа тргнаа на море, властите затвораат некои плажи

Зголемениот број на луѓе на плажите во Западна Европа, откако се намалија ограничувањата и се зголемија температурите во исто време, предизвика загриженост кај официјалните лица и експертите. Три градови во северозападна Франција ги затворија своите плажи во средата поради „неприфатливо“ непочитување на социјалната далечина. Неколку општини во Холандија денеска ги …

Повеќе

Париско предградие како воена зона: Градот гори веќе 4 ноќи, а се почна по смртта на едно момче (ВИДЕО)

Париската полиција се судри со демонстрантите во предградието на Париз, а причината е смртта на 18-годишно момче. Момчето Сабри Чуби загинал во сообраќајна несреќа во текот на викендот, а граѓаните ја обвинуваат полицијата за неговата смрт. Од друга страна, полицијата во неколку наврати негираше учество во несреќата, тврдејќи дека полициското …

Повеќе

Британските здравствени работници почнуваат со тестирање на хидроксихлорокин

Британските здравствени работници од четврток ќе учествуваат во меѓународно истражување кое се обидува да докаже дали два антималарици, меѓу кои и хидроклихлорокинот кој Доналд Трамп рече дека го зема, може да биат превенција против коронавирусот. Во истражувањето „COPCOV“ ќе учествуваат повеќе од 40.000 здравствени работници од Европа, Африка, Азија и …

Повеќе

Русите тестираат вакцина против корона на крајот на јули: Дали ова е клучниот момент во борба против болеста?

Компанијата „Биокад“ ќе ги започне клиничките испитувања на вакцината против новиот вирус корона во Санкт Петербург на крајот на јули, соопшти прес-службата на таа руска фармацевтска компанија. „Завршената доза за тестирање ќе ја испратиме до Новосибирск за тестирање до крајот на овој месец. Клиничките испитувања во кои ќе бидат вклучени …

Повеќе