Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 8)

Европа

Во ова место куќите се продаваат за едно евро: Во него не е забележана корона (ВИДЕО)

Во еден мал град на југот на Италија, чии жители велат дека се работи за „ковид фри село“, куќите чинат еден долар. Чинквефронди, место во регионот на Калабрија, нуди куќи за едно евро за да ги охрабри луѓето да се доселат и да им помогнат да ја вратат својата стара …

Повеќе

Борел: ЕУ не се натпреварува со САД за косовското прашање

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел изјави денеска за време на посетата на германскиот „Маршалов фонд“ дека го поздравува напредокот постигнат во долготрајниот спор меѓу Белград и Приштина, додавајќи дека Брисел не се натпреварува со САД во врска со Косово. прашање, објави Гласот на …

Повеќе

Зеленски за парадата во Москва: Немаше да отидам, дури и да ме поканеа

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека нема да замине во Москва на парадата, што ќе се одржи како дел од 75-годишнината од Победата во Втората светска војна – дури и ако го поканат. „Не, не би одел. Ми се чини дека немаше официјална покана“, одговори Зеленски во интервју за весникот„ …

Повеќе

ЛЕКАРИТЕ ГО ОТКРИЈА ОНА ШТО ГО ИНТЕРЕСИРА ЦЕЛ СВЕТ: Еве колку време може да ве штити руската вакцина против корона

Вакцината против коронавирусот, изработена од Министерството за одбрана на Русија и Научниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“, ќе го заштити вакцинираното лице од оваа болест најмалку две години, соопшти директорот на Центарот, Александар Гинцбург. Според лекарите, вакцината се дава двапати. Истиот ген се внесува во телото на различни …

Повеќе

Путин се кандидира за нов мандат?

Денес рускиот претседател Владимир Путин не ја исклучи можноста тој да се кандидира за уште еден претседателски мандат, доколку се усвојат измени во Уставот што ќе му овозможат да го стори тоа. „Сè уште не сум донел одлука. Не ја исклучувам можноста да се кандидирам на избори, ако тоа го …

Повеќе

Укината вонредната состојба во Шпанија

Вонредната состојба во Шпанија беше укината по неколкумесечно ограничување на движењето со цел да се запре ширењето на коронавирусот. Шпанската влада воведе вонредна состојба на 14 март. Патниците од земјите на ЕУ, вклучително и Велика Британија, сега ќе можат да влезат во Шпанија без карантин 14 дена. Карантинот се однесува …

Повеќе

По „колежот“ во Ридинг: Тројца убиени, мотивот непознат

Три лица се убиени, а тројца се тешко повредени во напад со нож во Ридинг, во западниот дел на Лондон, објави денеска локалната полиција. Нападот во моментов не се третира како тероризам, а мотивот сè уште не е познат. 25-годишен маж е уапсен на лице место, а полицијата наведува дека …

Повеќе

Данска најскапа за живот, Бугарија – најевтина

Разликата во цените на стоките и услугите во некои земји членки на ЕУ беше значајна во 2019 година – најскапа за живеење е Данска, а најевтина е Бугарија. Ова се податоци презентирани од Европската статистичка служба, Евростат. Потрошувачките цени во Данска се 141 проценти во однос на просекот на ЕУ, …

Повеќе

Италија: 262 нови случаи на коронавирус, починаа уште 49 лица

Во Италија уште 262 лица се заразија од коронавирусот, а 49 лица починаа, објави Агенцијата за цивилна заштита. Од почетокот на епидемијата животот го изгубија вкупно 34.610 лица, па така Италија е на четвртото место во светот по бројот на жртви по САД, Бразил и Велика Британија, пренесува Ројтерс. Вкупниот …

Повеќе

СЕ БРОЈАТ МРТВИ ВО РИДИНГ: Уапсен напаѓач, се сомнева за терористички напад (ВИДЕО)

Најмалку три лица починаа, додека две се во критична состојба, а неколкумина се повредени кога, засега непознат напаѓач, нападнал луѓе што вечерва се наоѓале во парк во градот Рединг во Велика Британија. Убиецот ги нападнал луѓето со нож. Полицијата соопшти дека еден маж е уапсен и приведен во притвор. Засега …

Повеќе