Актуелно
Почетна / Локално

Локално

ЈСП: Утре дежурни ќе бидат три билетарници во Скопје

Јавното сообраќајно претпријатие информира дека утре, среда (15.07.2020 година), дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче, а од 7 до 13 часот, отворена ќе биде билетарницата во Ѓорче Петров.

Повеќе

ЈП Водовод со апел до скопјани: Рационално да се користи и употребува водата

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира граѓаните на град Скопје рационално да ја користат и употребуваат водата, односно да избегнуваат полевање поголеми површини и непотребно трошење на водата за време на топлите денови. -Воедно, со цел заштита на системот за водоснабдување, граѓаните кои регуларно и редовно ги извршуваат своите …

Повеќе

Шилегов: Стационарот за бездомни животни е готов, отворање после избори (ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави фотографии од новиот стационар за вдомување кучиња скитници  „Лајка“. „Отворање после избори, Скопје нема да застане“, напиша Шилегов на фејсбук. Стационарот „Лајка“  има нови ѕидани 100 апартмани за кучиња со подно греење и со вентилација. Дополнително максимално е искористен и надворешниот дел од објектот …

Повеќе

Шилегов го најави отворањето на стационарот „Лајка“ (фото)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави дека наскоро ќе биде отворен стационарот за бездомни животни „Лајка“. Тој напиша дека „додека некои потпишуваат договори и се фалат со тоа, работата веќе е завршена“. Додека некои потпишуваат договори и се фалат со тоа, работата веќе завршена да ти …

Повеќе

Остануваат уште 4.000 субвенции за инвертери, најмногу аплицирале од Кисела Вода

Околу 1.000 потенцијални загадувачи од претходната грејна сезона оваа зима ќе го сменат начинот на греење, покажуваат бројките на Град Скопје, од кои досега, за 10 дена, поднесени се 1.006 апликации за субвенции за инвертери. Доделувањето на субвенции за инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата е дел од мерките …

Повеќе

Шилегов: Скопје стана дел од европските метрополи коишто користат екоавтобуси (ВИДЕО)

Новите MAN екоавтобуси на гас се дел од возниот парк на ЈСП и веќе возат по нашите улици, со што Скопје стана дел од европски метрополи коишто користат екоавтобуси. „Еден екоавтобус заштедува до 25.000 евра гориво на годишно ниво, односно во споредба со потрошувачката на старите дизел автобуси, овие автобуси …

Повеќе

Заврши реконструкцијата на улицата Александар Урдаревски во општина Бутел (ФОТО)

Со ноќно бележење на хоризонтална сообраќајна сигнализација, викендов заврши реконструкцијата на улицата Александар Урдаревски во општина Бутел, на потегот од кружниот тек на улицата Боца Иванова до крстосницата со улица Бутелска, во должина од околу 800 метри, соопшти градот Скопје. На овој потег од улицата, целосно е отстранет стариот и …

Повеќе

За помалку од две години, новиот мост на Вардар ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба

Градоначалникот Шилегов и вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска направија увид во градежните активности за проширување на булеварот АСНОМ и за изградба на нов мост на реката Вардар. Според интензитетот на градба, општините Аеродром, Гази Баба и Центар за помалку од две години ќе бидат поврзани со нов мост и …

Повеќе

Шилегов: Од денеска по скопските улици, еден поинаков јавен превоз …(ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на социјалните мрежи објави дека од денеска низ скопските улици ќе сообраќајат новите автобуси на гас. Во Скопје во мај стигнаа 7 од 33-те нови автобуси кои ќе ги употребува Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје за јавниот транспорт во главниот град. Станува збор за …

Повеќе

Град Скопје: Избрани трите нови летни сцени во Градскиот парк (фото)

Град Скопје во месец мај објави оглас за конкурс за избор на три партерни идејни решенија за „Летна отворена сцена“ на три локации во зелениот појас на Градскиот парк во Скопје. Како што информираат градските власти, по разгледување на пристигнатите трудови, Комисијата за оценување за најсоодветни решенија ги избрала трудовите …

Повеќе