Почетна / Локално

Локално

Почна судењето за убиството на струмичанецот чие тело беше пронајдено во браната „Турија“

Со воведни зборови на обвинителеството и одбраната и сведочење на првите сведоци денеска почна судењето за убиството на струмичанецот Ристо Иљашев, чие тело беше пронајдено во водите на браната „Турија“. Обвинителството за убиството го товари Марјанчо Велев од струмичкото село Добрејци. Според обвинението тој се товари за убиство извршено на …

Повеќе

Јапонски цреши ќе го красат и булеварот на Бит-пазар

Пешачката површина пред објектот на главната Пошта во центарот на градот од денеска има нов лик, изградена е нова велосипедска патека, поставени се клупи и канти за отпадоци, како и жардинњери со ниско украсно зеленило со сопствен систем за наводнување. Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов на денешната промоција на …

Повеќе

Шилегов: Кога ќе се заплени и продаде имотот на ВМРО-ДПМНЕ, тогаш ќе ги отстраниме бродовите од Вардар

Град Скопје деновиве го чисти островот кој е создаден во речното корито на реката Вардар, откако според градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов претставувал опасност ако дојде до обилни врнежи од дожд. Инспекторатот по пријава на граѓани издал решение да се стопираат градежните работи, повикувајќи се на член 142 од …

Повеќе

Општина Кисела Вода додели 53 ваучери за новороденчиња

Општина Кисела Вода на семејствата кои имаат принова и се со адреса на живеење на нејзината територија им додели нови 53 ваучери. Ваучерите во висина од 6000 денари, Општината ги доделува со цел на семејствата да им послужат за првичните потреби за децата. Истите денеска ги подели секретарот на Општина …

Повеќе

18 јапонски цреши засадени на „Максим Горки“ (ФОТО)

Улицата „Максим Горки“ во центарот на градот, денеска доби нов дрворед од јапонски цреши. Од Општина Центар обавија дека ќе бидат засадени нови 18 висококвалитетни јапонски цреши. Новите дрва се донација од вработените во претставништвото на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје. Улицата во петокот остана без дел …

Повеќе

Викендов во Скопје санкционирани 62 возачи кои возеле побрзо од дозволенато

Четиринаесет лица биле полесно повредени во 10 од вкупно 15 сообраќајни незгоди што викендов се случиле на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки била причинета материјална штета. Од СВР Скопје информираат дека викендов сообраќајната полиција санкционирала 62 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај …

Повеќе

Шилегов: Нови 26 високо квалитетни јавори ќе го красат нашиот град (ФОТО)

Градоначалникот на Скопје,Петре Шилегов насвојот Фејсбук сподели фотографии од новиот дрворед, кој се сади во центарот на градот, пред влезот во Градскиот трговски центар. „Подигаме нов дрворед во срцето на Скопје. Нови 26 високо квалитетни јавори ќе го красат нашиот град“, пишува Шилегов. Тој потсети и дека во понеделник ќе …

Повеќе

За зимско одржување на скопските улици обезбедени 6.000 тони индустриска сол

Ииндустриска сол, од кои 2.000 тони се залиха од ланската зимска служба. Обезбедени се и 300 тони ладна асфалтна маса за санација на оштетените сообраќајни површини, соопшти денеска Град Скопје потенцирајќи дека со јавните градски претпријатија се подготвени за зимската сезона. Екипите на Град Скопје во зимски услови одржуваат коловозни …

Повеќе

Дрворедот на „Максим Горки“ се обновува со 18 нови јапонски цреши

По барање на општина Центар, екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска извршија сечење на 14 целосно суви јапонски цреши од едната страна на улицата Максим Горки, соопштија од Град Скопје. „Сакаме да нагласиме дека дрвјата беа целосни исушени поради габични заболувања и без можност да бидат спасени. Во овој …

Повеќе

ПЕ Штип:Картичките „зелена нафта“ доставени до секој земјоделец

Стотина земјоделци од селата во Општина Карбинци денеска ги добија своите картички за зелена нафта. Вработените во подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во Штип денеска на терен им ги поделија картички на земјоделците, што не можат да ги земат од канцеларијата во Штип, пренесе „Агротим“. …

Повеќе