Актуелно
Почетна / Магазин / Автомобилизам

Автомобилизам

„Фолксваген“ во САД исплати 9,5 милијарди долари казна за случајот„дизелгејт“

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ плати казна од 9.5 милијарди долари како компензација за оштетените сопственици во случајот со маниулација на податоците за составот на штетни состојки во издувните гасови на дизелните автомобили.  Ова синоќа го соопшти Федералната трговска комисија на САД (ФТЦ).  За тоа дека Фолксваген во САД продавал коли …

Повеќе

Некогаш и сега во кокпитот на Мерцедес (ВИДЕО)

Погледнете интересно видео на кое се гледа како се развивал инфотејмент системот во мерцедесот „S-Class“ – од 1956 година, кога во W180 беше инсталирано обично радио, сè до најновото издание на W223, во кое се користи вештачка интелигенција. Историјата на инфотејмент системот во „S-класата“ е исклучително богата, особено ако се …

Повеќе

Ниту еден нов Volvo не може да се движи побрзо од 180 км на час, а еве и зошто

Ниту еден нов Volvo, освен спортските модели Polestar, не може да се купи без ограничување на брзината од 180 км на час. Автомобилите направени во Шведска не одат побрзо. Додека германското премиум трио (BMW, Mercedes и Audi) најавуваат дека немаат намера да ја ограничат брзината на нивните возила на вредност …

Повеќе

Ферари создаде респиратори за болниците

Тимот на Ферари денеска соопшти дека развиле респиратор за болниците кои се борат со пандемијата на коронавирус. Тимот од Формула 1 изјави дека тие направиле уред кој е лесен за употреба во соработка со италијанскиот Институт за технологија. Респираторот, како што се додава, е дизајниран за само пет недели и …

Повеќе

Фолксваген продолжува со производство во Германија и Словачка

Германскиот производител на автомобили Фолксваген, соопшти дека следната недела продолжува со производство на погони за патнички возила во Европа. Првата фабрика, со седиште во Волфсбург, ќе започне со работа во Германија и Словенија. Останатите фабрики на Фолксваген во САД, Португалија, Шпанија и Русија ќе продолжат со работа по 27 април. …

Повеќе

„Опел корса“ – автомобил на годината

Националното жири за избор на „Автомобил на годината во Македонија“ ја прогласи „опел корса“ за освојувач на Гран при во 2020 година. На изборот што се одржа по јубилеен 25. пат, во најтесна конкуренција за наградата покрај опел корса, влегоа и киа екс сид, тојота РАВ4, мазда 3, БМВ 1 …

Повеќе

ВИДЕО: Што му се случува на автомобилот кога поминувате со голема брзина на лежечки полицаец

Возачите често не ја намалуваат брзината на лежечките полицајци поставени на улиците, чија цел е токму спротивното, оние кои не ја прилагодуваат брзината да го забават возилото. На ЈуТјуб каналот „Warped Perception“ покажуваат што му правите на автомобилот кога нема да го забележите лежечкиот полицаец на време и ќе го …

Повеќе

Турција го претстави својот прв автомобил од домашно производство

Се очекува првите возила да излезат од производна лента во 2022 година, јави Анадолија. Турската автомобилска групација Joint Venture Group Inc или ТОГГ се состои од пет компании и планира да основа фабрика во производниот центар Бурса. Инвестицијата од 22 милијарди лири (3,7 милијарди американски долари) ќе овозможи производство на …

Повеќе

Предупредувачко видео: Зошто не треба да гледате во мобилниот додека возите?

Пишување порака додека возите е еднакво на возење со затворени очи цели 6 секунди за кои возило со брзина од 60 км/ч поминува 100 метри. Речиси на секој возач му се има случено да го сврти вниманието кон мобилниот телефон додека вози, но тие неколку секунди невнимание може да бидат …

Повеќе

Најлоши возачи се сопствениците на BMW, одлучија возачите

Едно најново истражување спроведено во Велика Британија како најлоши возачи ги издвои сопствениците на BMW возила. Околу 80% од возачите во истражувањето рекле дека од сопствениците на BMW очекуваат агресивно возење, а 34% од луѓето рекле дека никогаш не бис е дружеле со личност која вози автомобил произведен во Германија. …

Повеќе