Актуелно
Почетна / Магазин / Деликатеси

Деликатеси

Ова е најбрз рецепт на светот за сос за тестенини кој воопшто не се готви

Ако обожавате да јадете тестенини, но немате премногу време за подготовка на сосот, тогаш ќе ви се најде овој рецепт што можете да го направите од состојките што повеќето луѓе секогаш ги имаат дома. Љубителите на тестенините ќе бидат воодушевени од најбрзиот рецепт за сос од туна. Потребни се само …

Повеќе

Вака се прави најдобар домашен бурек со месо: Тајната е во подготовката на една состојка

Вака се прави најдобриот домашен бурек со месо: Купете мешано мелено месо од 500 грама свинско месо и 500 грама говедско месо. Загрејте 1 лажица стопен путер во тенџере, па додадете го месото, 5-6 глави мелен кромид, посолете го, ставете бибер и оставете го да се пржи. Извадете го прженото …

Повеќе

Салата која симнува 2 кг за 2 дена: Салото проверено се топи од овие состојки

Кога станува збор за губење на тежината, честопати среќаваме совети за замена на појадокот и вечерата со хранливи салати. Диетата со салата е веројатно една од најлесните за усвојување, а дали сте чуле за супер чистата салата, позната по целосно чистење на организмот и слабеење на два килограми за само …

Повеќе

Додадете една состојка и ќе добиете најкрцкави компирчиња – нема грешка!

Никој не ужива во мрсен или недоволно варен компир. За среќа, постои еден генијален трик што на ова јадење ќе му даде совршена крцкавост. Еден готвач сподели трик за подготовка на печен компир на социјалните мрежи, а се што треба да направите е да ги следите чекорите и да подготвите …

Повеќе

Како се прави најдобар домашен ајвар: Проверен рецепт кој нема конкуренција

Ви го откриваме рецептот за највкусен ајвар што се подготвува на овие простори. Ајварот се прави од чиста пиперка, а времето на пржење на ајварот зависи од повеќе фактори: количината на пиперка, интензитетот на оганот, видот на црвената пиперка и количината на вода во нив. Затоа е важно пиперките добро …

Повеќе

Магична торта од 6 состојки го освои Интернет: Испечете едно тесто, добивате три вкусни слоја!

Ви откриваме рецепт за волшебна торта со вкус на ванила направена од само шест состојки! Овој десерт е специфичен по многу нешта, но секако она што најмногу ги воодушеви љубителите на слатки е тестото што се дели на три прекрасни слоја при печењето! Десертот се шири вирусно на Интернет, особено …

Повеќе

Мус од кафе: Благо на кое е невозможно да му одолеете! (РЕЦЕПТ)

Состојки: Мус од кафе: 70 гр чоколадо за готвење 4 лажици топло јако кафе 3 јајца 85 гр шеќер 150 мл слатка павлака Желе од кафе: 6 листови желатин сварено посилно кафе (без талог) Подготовка: Мус од кафе: Скршете го чоколадото за готвење на мали парчиња и ставете го во …

Повеќе

Совршениот омлет на Џејми Оливер

Омлетот е одличен извор на протеини, а рецептот на Џејми Оливер гарантира совршен оброк. Омлет е брзопотезно јадење од јајца кое се подготвуваат со путер во тава, а по желба се полни со сирење, шунка или зеленчук. Најважно за совршен омлет е да го подготвите во тефлонска тава, но и …

Повеќе

Вака се подготвува оригинален болоњезе сос: Без оваа состојка Италијанците не може да го замислат јадењето

Дали готвите шпагети болоњезе погрешно? Веројатно да затоа што традиционалниот италијански рецепт е многу различен од јадењата што луѓето од другите делови на светот ги подготвуваат дома. Ако прашате некој Италијанец, тие ќе ви кажат дека повеќето луѓе не знаат како правилно да готват шпагети болоњезе. Според готвачот Џино Декампа, …

Повеќе

Торта од банана која се прави за 10 минути, ништо не се пече, а повкусна е од секој сладолед

Тортата од од банана е можеби наједноставното благо што ќе го направите и за што ви требаат само 10 минути. Бидејќи ништо не се пече, тортата е подготвена за само неколку минути и сè што треба да направите е да почекате да се олади и да уживате во неа. Состојки: …

Повеќе