Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии

Наука и технологии

300.000 примероци од овој смартфон се продадени за 1,8 секунди

Паметниот телефон со екран на преклопување Royole FlexPai 2, којшто беше пуштен во петокот во продажба, “пред“ онлајн продавницата го чекале 300.000 луѓе и производителот успеа планираните уреди да ги продаде за 1,8 секунди. Оваа продажба е направена во Кина, а самиот телефон е производ на кинеско – калифорниската компанија …

Повеќе

Епл направи заштитна маска: Таа не е за телефони, туку штити од корона (ВИДЕО)

Повеќето технолошки гиганти придонесуваат во борбата против пандемијата на коронавирусот, последната компанија во серијата е Епл. Тие дизајнираа своја заштитна маска наречена Еплс маска. Тие се одлучиле на ваков потег со цел да ги заштитат своите работници кои ги добиле овие маски за употреба. На YouTube каналот Unboxing Therapy добивме …

Повеќе

ВИДЕО што ги запали социјалните мрежи: Како би реагирале доколку имате ноќна средба како оваа?

На социјалните мрежи кружи видео од роботско куче наречено „Spot“ од „Бостон Дајнамикс“, кое очигледно самостојно лута по улиците на градот навечер. Некои корисници изразија страв и непријатност поради овој факт, додека некои корисници го бранеа роботот, нагласувајќи дека луѓето си нанесуваат болка едни на други дури и без надворешна …

Повеќе

„Гугл мапс“ со нова опција: Покажува каде има најмногу инфицирани

„Гугл“ објави ажурирање на апликацијата „Гугл мапс“, а иновацијата значи дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области на мапите има најмногу заразени со коронавирус. Функцијата пристигна на „Гугл мапс“ денес и наскоро треба да биде достапна во 220 земји низ целиот свет. Податоците ќе бидат прикажани како црвени …

Повеќе

НОВО НАУЧНО ОТКРИТИЕ: Мобилниот телефон ќе ни одредува колку можеме да пиеме со помош на само еден сензор

Најновиот изум на американски научници може да ги воодушеви корисниците ширум светот, особено оние кои сакаат да испијат по некоја чаша повеќе. Паметен телефон може наскоро да нè предупреди и да му каже на корисникот дали е под дејство на алкохол. Всушност, овој сензор на мобилниот телефон ќе го контролира …

Повеќе

Кои се најпаметните градови во светот?

Градовите ширум светот сѐ повеќе се натпреваруваат во тоа кој повеќе ќе ја прифати и ползува современата технологија, според швајцарската анализа објавена во време на дебата за иднината на урбаниот дизајн во ерата на постпандемијата. Од паметни сообраќајни камери и апликации за споделување на возење, до надзор за загадување и …

Повеќе

Фејсбук и Инстаграм може да ја напуштат Европа поради прописи?

Фејсбук тврди дека поради новите регулативи кои влијаат на начинот на размена на податоци меѓу ЕУ и САД, функционирањето на нивната основна мрежа и Инстаграм во Европа е доведено во прашање. Компанијата ги доставила документите до Високиот ирски суд на 10 септември. Фејсбук ја оспори прелиминарната наредба издадена на почетокот …

Повеќе

Закерберг се заканува со повлекување на Фејсбук и Инстаграм од Европа

Ирската комисија за заштита на податоците минатиот месец донесе одлука дека Фејсбук не треба да ги „пренесува“ приватните податоци на своите корисници од Европската унија во САД, туку треба да ги чува на сервери во ЕУ, од страв дека податоците ќе бидат надгледувани од Владата на САД. Доколку таа одлука …

Повеќе

НАСА го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА вчера го објави планот за праќање човечки екипаж на Месечината до 2024 година. Тоа ќе чини вкупно 28 милијарди долари. Буџетот е планиран за наредните три години. Само вселенското летало би чинело 16 милијарди долари. Конгресот на САД, што ги очекува претседателските избори на …

Повеќе

Фејсбук има план: Сакаат да го „убијат“ ајФон, а Закерберг откри и како планираат да го сторат тоа

Обично кога се споменува Фејсбук, првите работи што им паѓаат на ум на повеќето луѓе се приватноста на корисниците, небрежност во заштитата на личните податоци на корисниците, изборна манипулација (во САД), сомнителни деловни практики и токсичност на социјалните мрежи. Сепак, во интервју за YouTube ѕвездата Маркус Браунли, шефот на Фејсбук, …

Повеќе