Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии

Наука и технологии

„Епл“ има идеја за стаклена тастатура

Според патентот откриен од AppleInsider, се чини дека „Епл“ игра со идејата за тастатура направена од стакло. Идејата е дека со употреба на стакло, компанијата смета дека не само што ќе создадат потрајни тастатури од кои нема да се отстранат ознаките, туку би можела да се користат и во помали …

Повеќе

„Твитер“ ги отстранува зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ од програмерскиот говор

Социјалната мрежа Твитер ги исфрла зборовите „господар“, „роб“ и „црна листа“ заради поинклузивен јазик, објави Би-би-си. Овие термини често се користат во програмските кодови кои настанале пред повеќе децении. Американската банка „Морган“ најави сличен потег, додека се повеќе компании се занимаваат со расизам откако полицијата го уби Џорџ Флојд во …

Повеќе

Google го потврди големото ажурирање за Chrome

Chrome во последно време се соочува со сè повеќе проблеми, а забележани се компликации и во верзиите за Windows 10 и macOS. Google одлучи да стави крај на ова и на корисниците им дава причина да останат верни на овој пребарувач. Факт е дека компанијата без многу „помпа“ објави нова …

Повеќе

Корисниците на Windows 10 нема да можат да ги блокираат ажурирањата, дури и ако прават проблеми во компјутерот

Microsoft прави некои фундаментални промени во начинот на кој работат ажурирањата на одредени верзии на Windows 10. Microsoft немаше многу среќа со неодамнешните ажурирања – корисници кои се соочија со разни проблеми, од тоа некои датотеки да исчезнуваат до фактот дека нивните печатачи не работат. За жал, Microsoft ја отстранува …

Повеќе

Google ќе плаќа на медиумите за сите објави

Американскиот гигант на Интернет – Google, во четвртокот објави дека е подготвен да склучува договори со медиумски куќи, со што би се обврзал за прв пат да им плати такса за објавување информативни содржини. Сепак, тие не објаснија како содржината ќе им се претстави на корисниците, ниту колку приход очекуваат …

Повеќе

Microsoft реши голем проблем со Windows – враќање на избришаните датотеки

Знаеме дека сте запознаени со тоа ужасно чувство кога набрзина ќе избришете нешто, па ја празните корпата во Windows, и потоа си го правите животот пекол… Токму тоа ќе се смени, за да не се вознемирувате повеќе, а знаеме дека се нервирате… Microsoft додава своја Windows File Recovery алатка (командна …

Повеќе

Фејсбук: Политичарите веќе нема да можат да објавуваат што сакаат

Првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг објави дека платформата ќе воведе нови правила кога станува збор за „штетниот“ говор на јавните личности. Закерберг објави дека компанијата во иднина ќе означува „штетна содржина“ на политичарите. Иако тој не го именуваше претседателот Доналд Трамп, ова правило доаѓа како одговор на кампањата во …

Повеќе

Како да откриете дали некој ве „замолкнал“ на Инстаграм?

Иако не постои алатка да се одговори на прашањето дали сте „мјутнати“, сè уште е можно да откриете дали некој одлучил да престане да ги следи вашите постови. Замолчувањето на некоја личност на Инстаграм е слично на учтиво напуштање разговор. Кога „замолнувате“ некого, нивните објавувања и приказни веќе нема да …

Повеќе

По грешка наместо едно нарaчал 27 возила „Тесла Модел 3“, па добил сметка од 1,4 милиони евра

Купувањето преку Интернет можеше скапо да чини Германец, кој сонуваше да стане сопственик на електричен автомобил „Тесла“, но поради информатичка грешка во програмата на порталот на производителот, наместо едно тој нареди дури 27 возила „Тесла Модел 3“. Кога конечно го одбрал семејниот автомобил Тесла поради грешка во програмата, клиентот добивал …

Повеќе

Хрватски иноватор конструира уред за бесплатно греење

Познатиот иноватор од Славонски Брод, Иван Јакобовиќ, создаде уште еден изум што може да му донесе на светот промена во „новата нормала“. Размислувајќи за пумпата на Тесла, левитација и рециклирање на магнети што остануваат откако хард дискот ќе пропадне, тој сфати дека кај нив „останува“ енергија и пари вложени во …

Повеќе