Актуелно

Прес Пул

Стефанов вирусот го добил од друго лице, не одел на работа една недела пред да биде дијагностициран

Семејството на сопственикот на фабриката „Карпош“, Крие Стефанов, ги демантира информациите дека тој се заразил со коронавирусот на зимување во Бугарија. Од таму велат дека тој вирусот го добил од лице од Скопје кое претходно било во странство и е позитивно на коронавирусот. Стефанов е 10 дена во кратантин, а …

Повеќе

Александрова: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ има една реторика на терен, друга пред дипломатите

Одлуката за гласањето за промена на Уставот ја донесов сама, единствено пред мене беше интересот на државата, сметам дека Македонија до сега изгуби многу и сметав дека овој момент не требаше да биде испуштен. Со нашиот глас допринесовме за иднината на државата и за евроатлантскиот пат, вели пратеничката од независната …

Повеќе

Отворена предистражна постапка за „Рекет 2“

Започната е предистражна постапка за „Рекет 2“, потврдуваат од Јавното обвинителство за Алфа ТВ. -Кривичната пријава поднесена од Вера Иванова против Директорот на Фондот за здравствено осигурување Ден Дончев, Министерот за здравство Венко Филипче, а која беше и проширена против уште едно лице е распределена кај јавен обвинител. Започната е …

Повеќе

Заев најави огромно зголемување на пензиите

– Пензиите ќе растат, и тоа ќе растат со огромен пораст на пензиите како што досега не било, оти го ветивме тоа на пензионерите, порача премиерот Зоран Заев на денешната трибина на СДСМ во Куманово. – Зошто можеме тоа да го кажеме сега сега, зошто нема веќе бандитски работи, нема …

Повеќе

Шилегов: Правиме се во најкус рок правно да ја расчистиме трасата на булеварот „АСНОМ“

Паушални се проценките дека Градот не нуди доволно средства за откуп на објектите во скопската населба Керамидница за правно да ја расчисти трасата што треба да се реализира во третата фаза од изградбата на булеварот „АСНОМ“, порача денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. -Не верувам дека е некој незадоволен …

Повеќе

Центар ќе ги чисти спомениците пред празникот 11 Октомври

  Советниците на Општина Центар, два дена пред големиот државен празник за 11 октомври, ќе ги засукаат ракавите и ќе ги исчистат спомениците на хероите од Народноослободителната борба на територија на општината. Ова го најави градоначалникот Саша Богдановиќ, на Фејсбук. – Во очи на големиот државен празник, 11 Октомври, Денот …

Повеќе

Стопанската Комора бара 5 отсто од БДП да се инвестираат во образованието

Стопанската комора на Македонија бара да се зголемат средствата од Буџетот за инвестиции во образованието од сегашните 3,7 проценти од БДП на пет проценти од БДП. Со повеќе буџетски средства за образованието ќе се одвојуваат повеќе пари по ученик, ќе се инвестира повеќе во условите за подобрување на образовниот процес …

Повеќе

До година ѓубре ќе фрламе со картички

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, во гостувањето на „Топ тема“ најави дека до година жителите на Скопје кои живеат во згради, в година ќе фрлат ѓубре со картички. Како што појасни Шилегов, контејнерот нема да се отвора доколку не се покаже картичката. Имено, за секоја зграда ќе има наменет контејнер, …

Повеќе

ФОТО: Спасовски го прифати предизвикот на Николовски – Засади три дрвца во Куманово

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го прифати предизвикот на Љупчо Николовски и засади три дрвца во Куманово, па сето тоа го сподели на Фејсбук. – Предизвикот прифатен со задоволство. Засадив три дрвца за зелено насекаде, за чист воздух и за грижа за околината. Ги предизвикувам Сања Лукаревска, Александар Арсиќ …

Повеќе

Регионална соработка за решавање на загадувањето

Потребна е регионална соработка на државите од Западен Балкан за решавање на загадувањето, од кое во светот досега починале 4,2 милиони лица и во услови кога 90 проценти од светското население секој ден дише нечист воздух, беше истакнато на денешната конференција посветена на регионалното аерозагадување. Во Република Северна Македонија првпат …

Повеќе